Понад п'ять тисяч років тому єгипетські кравці вже досить непогано знали свою справу. Про це повідомляє "Наука і життя".
У 1913 році археолог Фліндерс Пітрі досліджував некрополь Тархан, розташований в 50 кілометрах на південь від Каїра. В одній з могил він знайшов залишки тканини. Десятиліттями вони лежали в сховищі і лише в 1977 році, коли їх відправили в лондонський Музей Вікторії і Альберта, реставратори з'ясували, що знайдена Флиндерсом Пітрі тканина в минулому була частиною жіночого плаття.
Збереглося воно, на жаль, без нижньої частини, тому точно визначити його довжину можна, однак з того, що залишилося. Можна уявити його фасон: плаття пошили з трьох шматків лляної тканини з V-подібним вирізом вгорі, рукава і ліф були зібрані в складки . Судячи з розмірів, одяг належалв підліткові або стрункій жінці, причому її носила саме жива людина, тобто плаття не було спеціальним "похоронним даром".
Поховання, в якому знайшли тканину, відноситься до часу Першої династії єгипетських фараонів (приблизно 3150-2890 рр. до н.е.), тобто знайдена сукня виявилася однією з найдавніших у світі - це зрозуміли тоді ж, в 70-ті роки. Однак спроби в той час використовувати радіовуглецевий метод, щоб визначити вік тканини, мало що дали - висновки про датування були занадто широкими.
Більш-менш задовільні цифри вдалося отримати тільки в минулому році, коли в лабораторії Оксфордського університету проаналізували тканинної шматочок вагою 2,24 мг: за новими даними вік сукні укладається в діапазон від 3482 до 3102 рр. до н. е. Проміжок можна було б звузити, але тоді довелося б взяти більший зразок, що зашкодило б самій сукні.
Стародавні тканини, а тим більше цілі або майже цілі вироби з них рідко зберігаються до наших днів. Саме тому вік сукні з Тархана справляє велике враження. Але з історичної точки зору в ній немає нічого дивного. В Єгипті знаходили фрагменти лляної тканини, які датуються неолітом. Є і малюнки горизонтальних ткацьких верстатів, які відносяться до початку IV тисячоліття до н.е. У похованнях часів Другої династії, розкопаних в Хелуані (Великий Каїр), збереглися зображення жінок в сукнях, схожих на тарханське.
Якщо розширити контекст, вийшовши за межі Єгипту, то можна згадати про найдавніші у світі штани з Центральної Азії - вони датуються кінцем II тисячоліття до н. е. У Данії знаходили спідниці часів раннього бронзового століття. У Йорданії виявили схожі спідниці, які стосуються початку IV тисячоліття до н. е., але зроблені з лляної тканини. Однак у всіх цих знахідок дуже простий крій, їх просто вирізали і зшили; а ось ті, хто шив плаття в Тархані використовував набагато складніші прийоми шиття.
Коментарі