
У селі Варниця поблизу Бендер - тепер Молдова, 21 вересня 1709-го помер 70-річний гетьман Іван Мазепа.
За 4 роки до того польський король Станіслав Лещинський запропонував Івану Мазепі увійти до шведської коаліції. до 1708-го вели таємні переговори з цього приводу. Восени гетьман виступив проти московського царя Петра I і оголосив про союз України зі Швецією. Україна мала стати незалежною державою по обидва боки Дніпра.
Це рішення гетьмана не знайшло підтримки серед більшості козацької старшини. Його засудило православне духовенство — у всіх церквах, навіть тих, котрі будував Мазепа, його ім'я піддавали анафемі. Агенти Петра І поширювали чутки про зраду гетьмана. Московські війська почали каральну операцію українськими землями - завоювали Стародуб, гетьманську столицю Батурин, Лебедин, Переволочну та зруйнували Чортомлинську Січ
Після поразки українсько-шведського війська 1709 року в Полтавській битві, план Мазепи на становлення України як самостійної держави зазнав повного краху.
Шведський король Карл XII з рештою війська і гетьман з козаками врятувалися втечею до Молдови. Там Іван Мазепа й помер. Його поховали у православній кафедральній церкві св. Юрія у місті Галац - нині Румунія. Восени 1999 року його рештки перенесли до Батурина.

Гетьман Війська Запорозького Іван Мазепа народився 20 березня 1639-го на хуторі Мазепинці в Білоцерківському районі Київської області.
У молодості служив при дворі польського короля Яна II Казимира. Він відправив Мазепу навчатися за кордон. Так, українець відвідав Німеччину, Францію, Італію та Австрію. 1662—1669 роках очолив дипломатичні місії в Україні, Османській імперії та Московії.
Коментарі