15 жовтня 70 р. до н.е. у італійському місті Мантуя, названому на честь відомої віщунки Манто, у селянській родині народився хлопчик, який отримав ім'я Публій. Але увійшов в історію під своїм родовим ім'ям - Вергілій. Ніхто тоді не міг подумати, що цей хворобливий хлопчина стане з часом найвідомішим поетом Давнього Риму.
Біографічних відомостей про Вергілія збереглося дуже мало. Ми знаємо, що він отримав чудову освіту: навчався у Кремоні, а потім у Медіолані. Як можна дізнатися з його творів, Вергілій високо цінував працю селянина. Однак у 41 р. до н.е. поет був змушений покинути рідні місця - його земельні володіння були відібрані на користь ветеранів - і поїхав шукати справедливості до Риму, де його чекала поетична слава.
Вергілій продовжив традицію поетичного викладу історії, заснованого на поемах не лише Невія та Еннія, але й Гомера. Ще у своїх ранніх творах "Георгіках" і "Буколіках" він протестує проти громадянських воєн і утверджує свій ідеал, суть якого полягає у мирній праці землероба. Патріот обробляє землю плугом і вшановує духів предків – ларів і пенатів. У "Георгіках" Вергілій прославляє римську героїчну старовину і саме у ці часи він переносить свій патріотизм. Героями для Вергілія є славні роди Деціїв, Маріїв, Каміллів, Сципіонів.
Проте виняткове місце серед творів Вергілія займає епічна поема "Енеїда", яка складається з 12 пісень. У ній розповідається про пригоди троянця Енея, який покинувши палаючу Трою, під час своєї тривалої мандрівки відвідав країни Середземномор'я. Врешті-решт, він прибув до Італії, де переміг у боротьбі за владу над Лацієм. Сучасні дослідники вважають, що в основі цих легенд лежать реальні факти, що підтверджується і даними археологічних розкопок.
Хоча "Енеїда" була написана у період правління Октавіана Августа, це не дає підстав стверджувати, що Вергілій був монархістом. Припинення війни, проголошення згоди (concordia) між різними суспільними станами були головними досягненнями Августа, які оспівував Вергілій. Римлянам того часу здавалося, що Республіка не припинила своє існування, а лише оздоровилася ззовні і зсередини, а ключова роль у державі, як і раніше, належала сенату, у суспільство знову повертається релігія і мораль предків. За таких умов Август в першу чергу розглядався як рятівник республіки.
Подібними поглядами пронизана уся "Енеїда" Вергілія. М.Драгоманов, проаналізувавши тексти Вергілія, стверджує, що поет вбачав повернення "золотого віку" у сучасну автору епоху і пов'язував настання цих блаженних часів з народженням хлопчика у сім'ї консула Полліона. Американський дослідник А.Т. Занкер твердження Вергілія про "aurea saecula" трактує як необачність, а припущення про прихід "золотого віку" у епоху Августа не мають під собою жодних підстав. Слушну думку висловлює Г.Забуліс. Він пише, що хоча в поемі Вергілія і оспівуються ідеали епохи Августа, проте загалом "Енеїда" у Римі розглядалася як загальнонаціональна поема і увійшла до шкільної програми ще у античні часи.
Вашій увазі ми представлюємо колекцію картин, на яких художники різних країн та різних епох зобразили або самого Вергілія, або сюжети з "Енеїди".
Коментарі