понеділок, 25 вересня 2006 14:24

Пуповинну кров зберігають до повноліття дитини

Автор: фото: Андрій ШМАТОВ
  Співробітник кріобанку в Київському інституті клітинної терапії готує до заморозки ємності з пуповинною кров’ю
Співробітник кріобанку в Київському інституті клітинної терапії готує до заморозки ємності з пуповинною кров’ю

Столичний Інститут клітинної терапії другий рік приймає на зберігання вилучену в породілей пуповинну кров. Цей матеріал є безцінною сировиною для приготування ліків для родини.

— Пуповинна кров, яку ще називають кордовою, містить стовбурові клітини — універсальний будівельний матеріал для всіх органів та систем організму. З них можна виготовити індивідуальні ліки й навіть виростити новий орган замість ушкодженого, — пояснює Юрій Гладких, 56 років, головний лікар Інституту клітинної терапії.

Стовбурові клітини підходять усім найближчим родичам новонародженого — його матері, батькові, сестрам та братам, бабусям і дідусям. Список хвороб, які лікують за допомогою кордової крові, налічує понад 70 позицій. Найуспішніше її використовують у боротьбі з імунодефіцитами, захворюваннями крові, печінки (гепатити, цирози), онкохворобами, розсіяним склерозом, хворобою Паркінсона, травмами головного і спинного мозку.

Клітини підходять усім найближчим родичам

Для збереження крові в інституті виділено спеціальне приміщення, яке називають кріобанк ("кріо" з грецької — лід, холод). Кілька кімнат у ньому заставлені біло-синіми сховищами з рідким азотом — речовиною, що має дуже низьку температуру. Його використовують для заморозки пуповинної крові до -196°С.

Процедура замороження нескладна. Після народження дитини та виходу плаценти й пуповини, медсестра шприцом забирає з них кров у спеціальний пакет. Далі його поміщають у кріоконтейнер, де підтримується стала температура, та перевозять до інституту в кріобанк. Перед розміщенням у сховищі відібраний матеріал тестують на інфекції та спадкові хвороби, відділяють стовбурові клітини.

— Заморозити кров слід не пізніше двадцяти чотирьох годин після її забору, — розповідає директор кріобанку Галина Лобинцева, 68 років.

— За цей час її встигають привезти навіть із найвіддаленіших міст країни.

Послуга заморозки й збереження крові добровільна й платна. Проблем із клієнтами в кріобанку немає. Два роки тому Інститут клітинної терапії почав співпрацювати із трьома київськими пологовими будинками (N1, N7 та Обласним центром матері та дитини). Тепер список партнерів налічує кілька сот установ по всій Україні.

Можемо тримати її замороженою як завгодно довго

— Переконувати нікого не треба. Батьки розуміють, що платять за запас здоров"я дитини, — каже Юрій Гладких. — Інакше кров просто виллють на вулицю.

У замороженому стані кров зберігатимуть 18 років.

— Далі, коли дитина стає повнолітньою, вона сама вирішуватиме, чи продовжити зберігання надалі, — розповідає Галина Лобинцева. —  Ми можемо тримати її замороженою як завгодно довго.

Нині інститут зберігає п"ятсот екземплярів пуповинної крові. Одну з них батьки готуються вже забрати.

— У них хвора старша дочка. Вони й другу дитину народили, щоб отримати пуповинну кров та приготувати ліки для хворої, — розповідає про сім"ю харків"ян Галина Степанівна. — У дівчинки рідкісний недуг — спинальна м"язова атрофія (порушення роботи м"язів нижніх кінцівок, голови та шиї. — "ГПУ").

Науковці кажуть, що країна, яка найбільше накопичить генного матеріалу, до якого належать стовбурові клітини, у майбутньому вестиме перед у медицині.


Ціни на зберігання крові


 Країна  Забір крові та зберігання її перший рік, грн  Щорічна плата, грн
 США  10 тисяч  670–950
 Україна, Інститут клітинної терапії
 5,9 тисячі  800


Американці вважають аморальним викидати кров

Перший кріобанк пуповинної крові відкрився 1992-го у Флориді (США). Нині він зберігає понад 75 тис. екземплярів. Серед американців побутує думка, що аморально народжувати дитину, не зібравши пуповинну кров. Адже вона може допомогти хворим.
Вітчизняний кріобанк при Інституті клітинної терапії відкрили 2004 року.

Зараз ви читаєте новину «Пуповинну кров зберігають до повноліття дитини». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути