Киянка Світлана Онищенко, 20 років, для засмаги використовує до десяти різних сонцезахисних кремів. До такої перестороги вдається, бо п"ять років тому згоріла на морі.
— Після десятого класу поїхала відпочивати у піонерський табір на Азовське море, в Бердянськ, — розповідає дівчина. — Шкіра у мене дуже біла, і засмагати треба обережно. Тому перший тиждень лежала на сонечку по півгодини, потім ховалася в тінь. Коли стала коричнюватого відтінку, лежала по годині.
Того дня ми вийшли на пляж десь об 11-й, якраз в активне сонце, — каже Світлана. — Я була така стомлена, що лягла на спину й заснула. Дівчата розбудили мене за годину, коли треба було йти на обід.
Лише в корпусі на пообідньому відпочинку побачила, що ноги нижче колін аж бордові й дуже печуть. Помастила їх кремом, але увечері на ногах усе одно з"явилися невеликі пухирці. Вони дуже свербіли. Та найгірше було вночі: ноги боліли нестерпно, а коли ковдра торкалась опіків, можна було здуріти.
До наступного вечора пухирці збільшились і стали десь 10–15 см завдовжки і 2 см заввишки. Вожаті відправили дівчину в медпункт табору. Ноги змастили якимось засобом від опіків, але ніякого ефекту він не дав. Відпочинок був зіпсований, купатися Світлана не могла.
Коли ковдра торкалась опіків, можна було здуріти
— Коли їхала додому, замотала опіки бинтом, щоб ненароком не торкнутися, — дівчина кривиться, їй досі неприємно пригадувати.
Вдома показала "засмагу" мамі. Та ледь не знепритомніла. І відправила доньку у травмпункт районної лікарні на Відрадному.
— Молодий хірург, який мене оглядав, ніяк не міг повірити, що такі опіки можна заробити, лежачи на сонці, — говорить Світлана. — Разів п"ять перепитав: "Може, кип"яток пролила?", "Напевно, праска на ноги впала?".
Лікар наказав медсестрі проколоти пухирці і накласти пов"язку. Дівчина каже, що боляче не було, але на перев"язку доводилося ходити через два дні.
— До кінця літа рани трохи загоїлися. На їхньому місці утворилася кірка, яку поступово змінила нова шкіра.
Наступного року Світлана на сонце виходила обережно, засмагала лише в тіні. Але шоколадного ефекту не вийшло, на місці опіків залишилися білі плями. Попечена шкіра не змінювала кольору. Рівномірна засмага з"явилася аж через рік.
Креми для блондинів і брюнетів
Косметологи радять обирати захисні креми із сонцезахисним фактором (SPF) залежно від типу шкіри:
30–15 — світлошкірим, які швидко "підсмажуються" і майже не засмагають
15–10 — блондинам, що тільки злегка темнішають на пляжі
8–5 — людям із нормальною шкірою, яка набуває шоколадного кольору
4–6 — оливковим брюнетам, які швидко засмагають.
Коментарі