— Так боліла голова, що не могла підняти її з подушки, — розповідає киянка Надія Міщенко, 27 років. Торік перехворіла на грип. — Три дні температура то росла до 40, то падала до 38. Лихоманило, світло різало очі. Усі звуки віддавали в голову, а тут ще сусіди ремонт почали. Цей дриль ніби у мозок вгризався. Не їла, не пила. Відкрутити кришку на флаконі ліків просила сестру. За чотири дні попустило, а за тиждень пішла на роботу. Але місячні затрималися на два з половиною тижні. Рік минув, а цикл так і не вирівнявся — то 24 дні, то 38. Ходила до гінеколога, прописав таблетки. Каже, що то від грипу. Комусь дає на легені, комусь на серце, а мені так пощастило.
— Грип — сильний стрес. Цикл може збитися і від меншого, — пояснює столичний сімейний лікар Костянтин Зеленський, 36 років. — Є давній анекдот: якщо від грипу лікуватися, минає за сім днів, а якщо ні — за тиждень. Із легким можна і вдома посидіти. Коли хворієте більше п'яти днів і не можете збити температуру — тільки в лікарню. Ускладнення проявляються протягом двох тижнів. Відстрочених не буває. Найстрашніше — запалення легенів. Людина почувається здоровою. Раптом жар під 40, морозить, болить у грудях. Потім починають кашляти з мокротинням, кров'ю.
Торік від пневмонії після грипу померли 16 українців.
— Коли я працював у "швидкій", нас викликали до 35-річного чоловіка, — згадує медик. — Спочатку мав кашель із мокротинням, температуру. 10 днів не лікувався, думав, саме мине. Ми виявили двосторонню пневмонію. Пацієнт спустився до нас у машину, через кашель травив анекдоти. Зайшов у приймальне відділення лікарні на Харківському, сів на кушетку, знепритомнів і помер. Хоч скільки робили штучний масаж серця, вентиляцію легень — марно.
Нежить при грипі може перейти у нагноєння в носі, додає харківський терапевт Олександр Рильцов, 38 років:
— Друга хвиля починається за три-п'ять днів після одужання. Нежить, головний біль, морозить, температура. Інколи мусимо проколювати ніс і видаляти гній.
У деяких хворих збільшується і запалюється серце. За два тижні — місяць раптово стає важко дихати. Людина не може піднятися навіть на другий поверх.
— Велике серце видно на рентгені. Зразу питаємо таких, чи не мали грипу, — розказує Олександр Дружина, 39 років, завідувач відділення інтенсивної терапії столичного Центру серця. — Ці люди або вперше стикаються з важкою інфекцією, або неправильно лікуються. Був у нас 21-річний пацієнт. Переніс грип на ногах, без ліків. Пив мало води, а це призводить до отруєння організму. За місяць серце так нагноїлося, що постало питання про пересадку. Ми кілька разів проганяли його кров через спеціальний фільтр, що затримує токсини. За чотири місяці вилікували. Тепер здоровий.
95 відсотків хвороб серед українців займають грип та ГРВІ серед інфекційних. Про це йдеться в дослідженні "Ретроспективний аналіз захворюваності на грип та ГРВІ в Україні", проведеному Центром грипу та ГРВІ.
Взимку очікують на три види вірусу
В Україні місяць як вакцинують від грипу. Узимку 2013–2014 років очікують на три види вірусу — два типу А "Каліфорнія" і "Вікторія" і один типу В "Массачусетс". У Держсанслужбі України кажуть, всі ці штами є у новій вакцині.
— Радимо щепитися тим, хто багато спілкується — медикам, міліціонерам, працівникам метро, — говорить головний спеціаліст Олександр Заїка, 32 роки. — Також вагітним, літнім людям. Вакцинація цього року коштує близько 100 гривень. Прищепитися можна в поліклініках.
Організм виробляє імунітет за два тижні. Радять зробити процедуру в листопаді, за місяць до початку епідемії. Зазвичай вона у грудні-січні.
Коментарі