Киянин 72-річний Григорій Миколайович 28 квітня потрапив у реанімацію після трьох чарок самогонки. Працював на дачі у селищі Ворзель на Київщині, коли різко заболів живіт.
— В суботу випив, але не закушував, бо не було апетиту. Як живіт став сильно боліти, попросив у сусідів дві но-шпи. Не допомогло. Боліло все, піт тік. Єлє-єлє додому до Дарниці доїхав. Там наче стало краще, ніч та день перетерпів. А ввечері неділі вже не зміг. Боляче було неможливо.
Григорій Миколайович просить не фотографувати його і не називати прізвища. Сидить на ліжку в палаті клінічної лікарні №1 у столиці. На животі шрам після операції. Спершу фахівці запідозрили у нього запалення жовчного міхура. Хвору підшлункову побачили під час операції, розповідає хірург Олександр Іванько.
— Почалося запалення підшлункової, яке спровокувало панкреонекроз. Тоді орган починає перетравлювати сам себе і відмирати, — каже лікар. — Знали, що таке буває від жовчнокам'яної хвороби, яку мав пацієнт. Але не очікували побачити аж чорну підшлункову. Жовчний вирізали, а підшлункову не чіпали. Омертвілі частинки з часом зарубцюються.
Медики називають стан "хворобою застілля". У лікарню потрапляють ті, хто переїдають та перепивають лише в окремі дні, здебільшого на свята.
— Якщо у будні з цим діагнозом поступають троє-четверо людей, то після свят на ліжках опиняються до 15 пацієнтів, — розповідає 60-річний Володимир Скиба, директор хірургічного центру київської міської лікарні №1. — Що довше свято, то більше хворих. Різних соціальних груп — від пенсіонера до мільйонера. От зараз у реанімації вчитель лежить. Худенький, ніколи не переїдав. А тут перед Пасхою голодував, довго не їв. На свято з'їв яйце, сала шматок, паски.
Найчастіше напад спричиняє неякісний алкоголь. Хвороба виникає так швидко і протікає так важко, що троє з п'ятьох помирають.
— Були шість-сім таких пацієнтів. Увечері людина святкує, вранці о дев'ятій почуває себе добре. За півгодини починається сильний біль. Приїжджає "швидка", в лікарню привозять уже синього. О дванадцятій помирає. Смертність на першому місці серед гострих хвороб.
При панкреонекрозі болить живіт і поперек, наче кільцем стискає. Сильні спазми, нудить. Починається блювота, яку не вдається зупинити. Але проносу, як при отруєнні, немає.
— Часто хворі напиваються якихось препаратів — но-шпа, активоване вугілля, знеболювальне. Їм здається, що все минулося і до лікаря не йдуть. Втрачають час, бо за добу все одно потрапляють у реанімацію. Хворим ставлять крапельниці, промивають шлунок. Дають медикаменти, щоб зменшити виділення підшлункового соку та зняти спазми. На хворе місце прикладають холод. Забороняють будь-що їсти.
За тиждень після операції Григорієві Миколайовичу дозволили пити по склянці кефіру на день. Після виписки має дотримуватися дієти — без смаженого, солоного, гострого, жиру. Каші почне їсти згодом. Назавжди заборонили пити алкоголь.
Коментарі