
— Уже три роки, як маю гіпотиреоз. За перші декілька місяців набрала 5 кілограмів. При цьому жодних змін у харчуванні не було, фізичні навантаження мала ті ж самі. Нині приймаю гормональні препарати, харчуватися намагаюся здоровою їжею. Та покращень особливих не помічаю. Зайва вага не зникає, — розповідає 37-річна Тетяна Ткач із Миколаєва.
— При гіпотиреозі щитоподібна залоза припиняє виробляти достатню кількість гормонів. Уповільнюється обмін речовин. Жири не розщеплюються. Відкладаються на тілі. Людина харчується, як і раніше, а вага зростає, — каже ендокринолог 45-річна Надія Тарасюк із Києва.
Іншими проявами гіпотиреозу є швидка втомлюваність, сонливість удень і безсоння вночі, загальна слабкість, погіршення пам'яті. Людина без причини дратується, нервує, мерзне навіть за нормальної температури, гірше мислить, частіше скаржиться на проблеми з тиском.
— Шкіра у хворого зазвичай стає суха й згодом набуває жовтуватого відтінку, на ліктях і колінах з'являються лущення й загрубілості. Обличчя виглядає припухлим, руки й ноги постійно набрякають. Типовим є й випадіння волосся. При гіпотиреозі воно стає сухим і жорстким на дотик, ламке.
Потроху осипатися починають і брови. Нігті теж ламаються й розшаровуються. Характерним проявом є й довготривалі запори та проблеми з менструаціями. Останні стають болючішими й рясними. Перерва між ними скорочується.
— Може спостерігатися й абсолютна протилежна картина: місячні взагалі зникають і не відновлюються протягом тривалого часу. У чоловіків при гіпотиреозі зазвичай знижується потенція.
Уточнити діагноз допоможе УЗД щитоподібної залози. Також необхідно здати аналізи на гормони.
— Більше схильні до гіпотиреозу жінки. Причин розвитку цієї хвороби кілька. Найчастіше це брак йоду й пошкодження щитоподібної залози внаслідок інфекційного ураження, запалення, збій в імунітеті, травми чи опромінення. Інші причини — спадкове порушення вироблення гормонів щитоподібної або збій у роботі гіпофізу — залози головного мозку, що відповідає за це. Іншою причиною може бути ураження гіпоталамусу. Це мозковий відділ, який контролює і гіпофіз, і щитоподібну.
— У лікуванні гіпотиреозу найважливіше — усунути причину. Також це захворювання потребує замісної терапії, що передбачає щоденний прийом гормональних препаратів.
Ефективність курсу лікування перевіряють за два-три місяці. Залежно від результатів, лікар коригує дозу препаратів.
— Украй важливо жорстко дотримуватися всіх рекомендацій щодо медикаментів. Приймати вранці, лише натщесерце й за 30 хвилин до їжі. Якщо доза підібрана оптимальна й хворий дотримується вимог, самопочуття буде в нормі.
Щоб щитоподібна працювала належно, важливо берегтися від стресів, висипатися й підтримувати фізичну активність. Обов'язковим є й правильне харчування. В раціоні має бути достатньо багатих на йод продуктів.
— Це риба, морепродукти, морські водорості, звичайна білокачанна капуста. Волоські горіхи, яйця, яловича печінка, молоко. Чимало йоду також у зеленій цибулі, часнику, щавлі, шпинаті, картоплі, яблуках, бананах.
Без лікування гіпотиреоз загрожує порушенням статевої функції із подальшим розвитком безпліддя, виникненням проблем із серцево-судинною, дихальною й імунною системами.
— Небезпечними є ускладнення гіпотиреозу під час вагітності. Якщо його не лікувати, через брак в організмі матері гормонів щитоподібної в плода може розвинутися кретинізм, порушується робота нервової системи.
Коментарі