
Донеччанка 42-річна Олена Михайлова хотіла поставити зуба на титановому штифті. Лікар відрадив її.
— Мой организм выталкивал металлические скобы, которыми скреплялись внутренние швы после кесарева сечения, — розповідає російською. — Через 10 років після операції в ділянці шва утворився чиряк. Лікар пояснив, що чужорідне тіло в моєму організмі не обростає капсулою. Процеси виштовхування можуть відновитися навіть через 20 років. Тому й стоматологічний імплантат теж буде відторгнутий.
Хірург-ортопед зі столичної медакадемії післядипломної освіти ім. Шупика 43-річний Сергій Дибкалюк бачив, як відторгаються титанові протези у стегні.
— В Україні було чимало таких випадків. Я спостерігаю пацієнтів 12 років і бачу, що відторгнення відбуваються рано чи пізно. Організм бореться з ендопротезами, і природа завжди перемагає. Якщо протез не приживається, хворий відчуває страшний біль. Бачив, як пацієнт сам дістав його руками без наркозу. Проопероване місце загнило, утворився пролежень. Чому протези відторгаються, невідомо. Одна з версій — впливає чистота сплаву.
У Донецькому фізико-технічному інституті отримали унікальний за властивостями чистий титан. Матеріал можна використовувати у стоматології для імплантування зубів, і у травматології — для заміни кісток і суглобів.
— По біосумісності чистий титан — кращий із металів, вживаних медициною. Але він зам'який для протезування. Ми міняємо його структуру, — розповідає один з авторів винаходу Ян Бейгельзімер. — Отримуємо утричі міцніший нанотитан.
В Україні для протезування використовують легований титан із домішками. Вони дають міцність.
— Останні дослідження, проведені в Чехії та США, показали, що добавки — одна з причин відторгнення. Алюміній і ванадій з імплантантів через п'ять років накопичуються в печінці та нирках. Тому організм позбавляється джерела "зараження". А от чистий титан організму подобається, — розповідає науковець.
Учені хочуть створити в Донецьку міні-завод із виробництва імплантатів. Розробили його проект. Потрібно 200 млн грн, яких держава не виділяє.
— Нанотитан роблять у місті Уфа в Росії. У Чехії з нього вже виготовили кілька тисяч імплантатів. А Україна могла б робити готові протези. Наш чистий продукт буде дешевший за іноземний "брудний", тому і протезування стало б доступнішим для людей.
Коментарі