Ексклюзиви
понеділок, 04 червня 2012 07:45

"Якщо протез не приживається, хворий відчуває страшний біль"

Автор: фото: Тетяна ЗАРОВНА
  Донецький фізик Ян Бейгельзімер показує гвинт із титану, який стоматологи вкручують замість кореня зуба. Через домішки організм може відторгнути його за п’ять років
Донецький фізик Ян Бейгельзімер показує гвинт із титану, який стоматологи вкручують замість кореня зуба. Через домішки організм може відторгнути його за п’ять років

Донеччанка 42-річна Олена Михайлова хотіла поставити зуба на титановому штифті. Лікар відрадив її.

— Мой организм выталкивал металлические скобы, которыми скреплялись внутренние швы после кесарева сечения, — розповідає російською. — Через 10 років після операції в ділянці шва утворився чиряк. Лікар пояснив, що чужорідне тіло в моєму організмі не обростає капсулою. Процеси виштовхування можуть відновитися навіть через 20 років. Тому й стоматологічний імплантат теж буде відторгнутий.

Хірург-ортопед зі столичної медакадемії післядипломної освіти ім. Шупика 43-річний Сергій Дибкалюк бачив, як відторгаються титанові протези у стегні.

— В Україні було чимало таких випадків. Я спостерігаю пацієнтів 12 років і бачу, що відторгнення відбуваються рано чи пізно. Організм бореться з ендопротезами, і природа завжди перемагає. Якщо протез не приживається, хворий відчуває страшний біль. Бачив, як пацієнт сам дістав його руками без наркозу. Проопероване місце загнило, утворився пролежень. Чому протези відторгаються, невідомо. Одна з версій — впливає чистота сплаву.

У Донецькому фізико-технічному інституті отримали унікальний за властивостями чистий титан. Матеріал можна використовувати у стоматології для імплантування зубів, і у травматології — для заміни кісток і суглобів.

— По біосумісності чистий титан — кращий із металів, вживаних медициною. Але він зам'який для протезування. Ми міняємо його структуру, — розповідає один з авторів винаходу Ян Бейгельзімер. — Отримуємо утричі міцніший нанотитан.

В Україні для протезування використовують легований титан із домішками. Вони дають міцність.

— Останні дослідження, проведені в Чехії та США, показали, що добавки — одна з причин відторгнення. Алюміній і ванадій з імплантантів через п'ять років накопичуються в печінці та нирках. Тому організм позбавляється джерела "зараження". А от чистий титан організму подобається, — розповідає науковець.

Учені хочуть створити в Донецьку міні-завод із виробництва імплантатів. Розробили його проект. Потрібно 200 млн грн, яких держава не виділяє.

— Нанотитан роблять у місті Уфа в Росії. У Чехії з нього вже виготовили кілька тисяч імплантатів. А Україна могла б робити готові протези. Наш чистий продукт буде дешевший за іноземний "брудний", тому і протезування стало б доступнішим для людей.

Зараз ви читаєте новину «"Якщо протез не приживається, хворий відчуває страшний біль"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути