
— Погоду вже можу передбачати не гірше за синоптиків. На дощ крутить коліна так, що спати не можу. По півночі не знайду собі місця, — говорить Антоніна Завальна, 59 років, із селища Голованівськ Кіровоградської області. — Рятуюся протизапальними таблетками та мазями. Лікар розводить руками. Каже, що то вікове і він нічого не може зробити.
— Осінь — пора загострень хвороб суглобів. Якщо деякі просто заважають жити, то, наприклад, ревматоїдний артроз без лікування робить із людини інваліда. Він невиліковний, і можна лише полегшити прояви, — розповідає Олександр Сергійчук, 37 років, столичний реабілітолог. — Артроз останніми роками дуже помолодшав через малу рухливість та незбалансоване харчування. Від цього ослабляються м'язи, виникає ожиріння та зростає навантаження на суглоби.
Захворювання частіше трапляється у жінок. Особливо при клімаксі, під час якого починається гормональна перебудова організму. Іншими пусковими механізмами є інфекції, стреси та недостатні фізичні навантаження. Вони викликають втрату еластичності хрящової тканини в суглобі, і з часом вона просідає.
— Суглобова рідина, що покриває хрящі, захищає їх від тертя. З роками це "мастило" поступово втрачає вологу. Суглоби починають стикатися один з одним, стають нерівними і шорсткими. Між ними збільшується тертя і виникає тріск. Хрящі не мають нервових закінчень, тому тріск не супроводжується болем. Але з віком суглоб оголюється і при русі його головки з'являється біль та запалення навколишніх сухожиль.
Для покращення стану суглобів призначають лікувальну гімнастику та ванни з травами ромашки, шавлії, сосни. Корисно після них втерти в коліно натуральну олію ялиці.
— Ефективність гомеопатичних препаратів та народних методів не доведена, — продовжує Сергійчук. — Тому потрібно лікуватися препаратами, які допомогли мільйонам хворих. Сьогодні мало не на кожному кроці зустрічається реклама, яка пропонує порятунок від усіх недуг. Але хворих людей чомусь не стає менше, а тільки частішають запущені випадки захворювань. Будьте обережні, якщо бачите мазь чи таблетки, де в інструкції не вказані побічні ефекти.
Можна замотувати коліно еластичним бинтом чи одягати наколінники. Це зменшує навантаження на хворий суглоб.
— Навіть якщо важко рухатися, потрібно регулярно робити ранкову зарядку, бігати підтюпцем, їздити на велосипеді, плавати. Це підтримує м'язи у тонусі та розвантажує суглоби. Спочатку болітимуть ноги. З часом біль пройде, особливо якщо бігати по траві, а не по асфальту. Маршрут треба щотижня змінювати, бо м'язи швидко звикають до певних умов.
Варто обмежувати наваристі бульйони і жирне м'ясо. Від надміру жирних продуктів утворюється сечова кислота, яка погано виводиться. Вона кристалізується і відкладається в суглобах. Тому також не можна їсти холодець, паштети, консерви та ковбаси. М'ясо краще вживати у відвареному, запеченому вигляді, приготоване на пару. Слід пити 2–3 л рідини в день.
Коментарі