
Кущі на зиму накривають хвойними гілками
— Хризантеми не обміняю, ні на які квітки. Якими гарними не були б рози чи лілії, вони цвітуть гуртом з усіма. А ті в голій клумбі розкішні. Їм не страшний ні мороз, ні сльота, — каже Ірина Косовцева, 55 років, з Немирова Вінницької області. — Навіть коли перший сніг упаде, хризантема залишається у цвіті.
Хризантема — невибаглива рослина. Її легко вирощувати й доглядати. Кущі цвітуть до 12 років. Кілька разів за сезон пагони треба вкорочувати. Прищипування краще, ніж обрізування.
Рослини Ірина Косовцева розмножує черенкуванням або поділом куща. Останній спосіб простіший, і квіти так краще приживаються. Трирічний кущ ділить на частини зі сформованим коренем. Садить у горщики й опускає в діжку з водою. Тримає, доки не вийдуть усі бульбашки повітря. Тоді виймає й чекає, доки зійде зайва вода. Так корені нап'ються і ґрунт буде без пустот. Для посадки підійде підживлена попелом або перегноєм городня земля. Головне, щоб була пухка. Можна комбінувати складники.
— Ці квіти потребують світла й не люблять сухого ґрунту. Краще вибрати місце на підвищенні, щоб стікала вода від коренів. Перезволоження для них небезпечніше, ніж мороз. У перший місяць після посадки розпушую сапкою землю перед поливом, щоб вода та кисень краще дійшли до коренів. Пізніше цього робити не можна. Бо починають рости нові пагони, і їх легко пошкодити.
Гібриди хризантем треба висаджувати восени з горщика у відкриту землю. Цвітуть сезон і пропадають. Вони зручні для клумб, бо навесні після них садять нові квіти.
— Про ці гібриди заговорили зо п'ять років тому. Спеціалісти розганяють їхнє цвітіння, поливаючи кілька разів стимуляторами росту та добривами. Але такі хризантеми в горщиках не годяться для розмноження. Вони не здатні давати потомство, — говорить Косовцева.
Кущі махрових сортів викопує наприкінці листопада разом із великою грудкою землі. Кладе в сухий погріб, бо від вологості рослини можуть швидко згнити. Протягом зими не поливає. У травні висаджує у квітник, коли мине загроза заморозків. А багаторічні сорти, в яких листя нагадує листя дуба, зимують у ґрунті. Зрізує пагони на висоті 10–15 см від землі. Накриває ними кущі до весни. Трохи підсипає ґрунту навколо.
— Не можна брати землю поряд з рослиною, щоб не оголити коріння. Треба накопати в іншому місці. Можна прикрити хвойними гілками. Або невеликі кущі пересадити в горщики й занести до хати. Ґрунт обов'язково міняю, додаю добриво для квітучих рослин.
Хризантеми бувають беззахисними перед павутинним кліщем. Він оселяється на нижньому боці листка й висмоктує сік. Уражений листок вкривається павутинням. Жовтіє і відмирає. Від цього шкідника кропить кущі настоєм лушпиння цибулі. Його дві жмені заливає 1 л води і настоює ніч під кришкою. За сильного ураження обробляє карбофосом.
— З нових хризантем у мене є сорт Пізня червона. Має оксамитовий цвіт ромашковидної форми з немахровими пелюстками. Цвіте з початку вересня до морозів.
Вирощує також сорт Бризки шампанського. Кущ заввишки 70 см із голчастим суцвіттям світло-рожевого кольору і жовтуватим напиленням у центрі. Діаметр квітів — 10 см. Цвіте із жовтня. Із махрових видів має кулясту Арктику та Бродвей.
Коментарі