




В Україні кожна дев'ята дитина заїкається, кажуть логопеди. Батьки пізно звертаються до медиків. Гадають, ці симптоми пройдуть з віком.
"У три роки син несподівано почав заїкатися. Не міг вимовити слово. Повторював перші склади, а до кінця вимовити не міг. Десять разів скаже "ба", а потім нарешті "бабуся". Стала питати, чи може щось злякався. Він сказав: "Дідусь накричав, що брав ліхтарика. Вже другий місяць не можемо виправити заїкання" — каже 28-річна Сніжана Кривенко із Вінниці.
Діти починають заїкатися у три роки, коли приходять до дитячих садків. Тоді вони звикають до колективу і від боязності затримують вимову слів і звуків.
"У дітей цього віку послаблена нервова система. Найчастіше починають заїкатися після переляку, страху. Тому батьки чи інші дорослі, хто поряд з дитиною мають контролювати себе. Не треба сваритися при дитині. Тим більше не можна кричати безпідставно на неї, а ще гірше — бити. Дитина замкнеться у собі і може годинами не промовити жодного слова. Тоді раптом батьки виявляють, що їхня дитина не так говорить. Заїкання може виникнути навіть у дітей-лівшів, коли батьки хочуть перевчити дитину на правшу" — зауважує логопед Вінницької обласної психіатричної лікарні імені Ющенка Віра Годлевська.
Логопеди радять не затягувати з лікуванням. Медпрепарати не допоможуть. Треба виконувати різні вправи з правильного дихання та мовлення.
"Батьки в першу чергу мають самі зайнятися лікуванням своєї дитини. Повинні пояснювати, хай спочатку подумає, а потім скаже повільно, спокійно і сміло. Може наспівувати пісеньки, проказувати віршики під час гри, прогулянки. Але не треба змушувати дитину вчити вірші, — додає Годлевська. - При мовленні важливе правильне дихання. Добре допомагають вправи з надування звичайних повітряних кульок по кілька раз за одне заняття. Дуже часто застосовую цю методику при навчанні дітей. Допомагає".
Коментарі