Дворічна Ксеня стала дуже плаксивою, погано спить, скаржиться на біль у животику і проносить. Мати дівчинки 25-річна Ірина Караваєва каже, що кілька місяців тому такі симптоми уже проявлялися. Тоді на прийомі у педіатра їй сказали, що у Ксені дисбактеріоз і приписали пігулки та дієту.
Досить часто дисбактеріоз не потребує лікування і організм може сам впоратися з проблемою. За словами завідувача дитячого гастроентерологічного центру Львівської міської дитячої клінічної лікарні Ярослави Томків, головне – щоб батьки слідкували за харчуванням своїх дітей і давали легкозасвоювану їжу.
"Дисбактеріоз – це не хвороба, а реакція організму кишкової мікрофлори на перенесену інфекцію, отруєння, неправильне харчування, антибактеріальні препарати, – розповідає гастроентеролог. – Чим швидше батьки звернуться за допомогою, то легшим буде видужання".
Хворобу кишечника, особливо у дітей, неминуче провокують такі продукти, як капуста, квасоля, а також солодка, жирна та гостра їжі. Найкраще дітям давати легкозасвоювану їжу, яка не викликає здуття. Хорошою профілактикою дисбактеріозу є кисломолочні продукти, особливо з вмістом біфідо- і лактобактерій. Їх можна придбати у кожній крамниці.
Як наголосила Ярослава Томків, вибираючи продукти та товари для дітей, перевагу треба надавати перевіреному виробнику. Він повинен мати малий термін зберігання та поменше додатків.
Коментарі