пʼятниця, 15 квітня 2016 20:08

Як попросити вибачення у дитини: тато і мама можуть робити помилки

Як попросити вибачення у дитини: тато і мама можуть робити помилки

Чи потрібно просити вибачення у дитини? Або батьки завжди праві, і не зобов'язані вибачатися перед дитиною за гнів? Попереднє покоління батьків виховувало своїх дітей саме з такою установкою: я був справедливий, тому що я старше. І не важливо, якщо просто зірвався на дитину через втому або поганий настрій, або пізніше з'ясувалося, що дитина не була ні в чому не винна.

Деякі батьки досі вважають, що, визнай вони свою неправоту, дитина втратить довіру до них, буде відчувати себе незахищеною перед великим і страшним світом. Інші батьки вважають, що, варто їм вибачитися перед дитиною, і вона перестане їх слухатися і сприймати всерйоз.

Всі ці думки зрозумілі, хоча і дуже спірні. Діти будуть більше довіряти нам, коли ми будемо чесні з ними. Їх впевненість в собі буде рости через усвідомлення того, що і тато, і мама можуть робити помилки. Вони будуть бачити емоційно зрілих батьків, які можуть визнавати свої помилки і просити вибачення за них. Це дуже важлива рольова модель для правильного виховання дітей.

Коли потрібно вибачатися перед дитиною

Відповідь на це питання може здатися очевидною, але це не так. Йдеться про справжні вибачення, а не сказані по ходу справи, побутові "вибач".

Наприклад, якщо ви звинуватили дитину в чомусь, чого вона не робила, і потім дізналися правду, ви повинні вибачитися перед нею. А якщо дитина засмучена через те, що її попросили прибрати в своїй кімнаті, але вона цього робити не хоче, то вибачатися не потрібно.

Вибачатися за дисципліну в вихованні дитини - це поганий метод. Ви не повинні відчувати провину за те, що намагаєтеся зробити її цивілізованою людиною. І демонстрація цієї провини робить вас слабкими і м'якотілими в її очах.

Але, якщо ви докоряєте собі за надмірно різкі слова, які використовували, щоб змусити її прибрати - це вже інша причина. І перш за все потрібно визначитися, чому ви сказали ці слова. Попросіть вибачення за те, що погарячкували, але не знімайте з дитини обов'язки по прибиранню. І ви, і вона повинні розуміти, що ці обов'язки - запорука її благополуччя.

Не потрібно вибачатися і за поведінку оточуючих. Це не ви обізвали вашу дитину, це зробив її брат. Тому попрацюйте з братом, щоб той загладив свою провину. Вибачившись перед дитиною, замість кривдника, ви не допоможете нікому з двох.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як перестати кричати на дитину: поради нестриманим батькам

Ось кілька ситуацій, в яких потрібно попросити вибачення у дітей:

• Ви накричали на них або покарали занадто суворо.

• Ви присоромили їх або змусили відчувати себе збентеженими.

• Ви звинуватили їх в тому, чого вони не робили.

• Ви зірвалися на них через свою зайву емоційність.

• Вони побачили, як ви вели себе з іншими занадто грубо.

• Ви не дотримали свого слова.

Якщо ви ніколи досі не приносили дитині вибачень за свою неправоту, думка про те, що це потрібно зробити, може здатися страшною. Це вимагає від вас смирення, плюс дитина не завжди може прийняти ці вибачення.

Ось декілька порад про те, як правильно вибачитися:

• Вибачатися після того, як ви і дитина охололи і заспокоїлися.

• Висловлюватися коротко. Не обов'язково пояснювати всі думки на той момент, коли ви були неправі. Просто дайте дитині зрозуміти, що визнаєте свою неправоту і скажіть, що хочете вибачитися за те, що сказали або зробили тоді.

• Не використовуйте в вибаченнях слово "але". Це важливо! Не кажіть: "Мені шкода, що я накричала на тебе, але ти повинен був прибрати!". Ваша дитина не несе відповідальності за ваше погану поведінку - навіть якщо вона було наслідком того, що вона щось зробила не так. Тільки ви несете відповідальність за свої слова і поведінку.

• Забудьте ситуацію одразу після вибачень і загладжування провини. Не дозволяйте дитині заграватися з цим і тягнути. І самі не дорікайте їй довго за проступки. Після того, як вибачення прийнято, рухаємося далі.

Уміння просити вибачення у дитини - це здоровий спосіб підтримувати відносини в родині і навчити дітей вести себе гідно,коли вони зроблять свої помилки. Адже діти беруть приклад з того, що ми робимо, а не з того, що ми говоримо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 7 основних відмінностей успішної мами від неуспішної

Зараз ви читаєте новину «Як попросити вибачення у дитини: тато і мама можуть робити помилки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути