Четвер, 28 січня 2021 15:53

Захист боржників від колекторів. Чому новий закон не вирішує проблему

Захист боржників від колекторів. Чому новий закон не вирішує проблему
Банки та фінкомпанії будуть публікувати інформацію про колекторські компанії, з якими співпрацюють, на своєму сайті. Фото: unsplash

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №4241, який встановлює правила роботи колекторів. Їм заборонять погрожувати, шантажувати, цілодобово телефонувати позичальнику та його родичам.

Національний банк вестиме реєстр колекторів. Банкам та фінансовим компаніям заборонять співпрацювати та залучати до врегулювання боргу незареєстрованих колекторів.

Якщо колектор порушуватиме вимоги закону, то нестиме відповідальність: від штрафів сумою 50−100 тис. грн до виключення з Реєстру колекторських компаній.

Банки та фінкомпанії публікуватимуть інформацію про колекторські компанії, з якими співпрацюють, на своєму сайті. А під час підписання кредитного договору - попереджати клієнта про залучення колектора в разі, якщо клієнт вчасно не погашатиме кредит.

"Новий законопроєкт на практиці нічого не дасть. Навіть якщо його приймуть, він жодним чином не захищає громадян. Це виключно спроба витратити бюджетні гроші, створити додаткові реєстри, певні корупційні схеми щодо включення компаній в ці реєстри колекторів. А щодо громадян, чиї права порушуються, це жодним чином не вплине на ситуацію, яка сьогодні є і яка погіршується", - розповідає Gazeta.ua адвокат Ростислав Кравець.

Він пояснює, що все одно залишаться колектори, які матимуть право дзвонити і говорити негативну інформацію. З його слів, раніше в законі "Про захист прав споживачів" це було прямо заборонено. З нового закону "Про споживче кредитування" ці норми виключили.

"Я вважаю, що найкращим способом захисту від колекторів буде повернення попередньої редакції закону "Про захист прав споживачів" і робота правоохоронних органів. У Кримінальному кодексі є 2 статті, які захищають від дій колекторів. 1-ша - це примушування до виконання цивільно-правових обов'язків, що пов'язано з дзвінками колекторів. 2-га - вимагання, коли по гроші звертаються до родичів, знайомих, роботодавців боржника", - каже Кравець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прирівняти боржників за комуналку до аліментників: експерти пояснили наслідки

Він переконаний, що викупити борг зможе будь-яка внесена в реєстр компанія, а дзвонитимуть так звані чорні колектори.

"Компанія зможе сказати, що взагалі не знає, про кого йдеться, нікому не давала цю інформацію, а українців переслідуватимуть. Потрібно просто повернути попередню редакцію закону і змусити поліцію працювати. За місяць усе врегулюється. Не буде жодної колекторської компанії, яка розсилає порнографічні знімки, погрози і шантажує громадян, які мають заборгованість за споживчим кредитом", - додав експерт.

Перед оформленням кредиту споживач може самостійно перевірити, чи передадуть його борг колекторам у випадку несвоєчасної виплати. Це можна зробити на сайті Нацбанку.

Зараз ви читаєте новину «Захист боржників від колекторів. Чому новий закон не вирішує проблему». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 26545
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути