Здорожчання газу для промисловості на 22%, підвищення вартості нестандартного приєднання до електромереж в кілька разів, очікуване збільшення тарифів на вантажні залізничні перевезення на 25% - все це критично послабить українську промисловість та економіку. Про це на парламентському круглому столі "Вплив тарифної політики на промисловість та економіку" заявили очільники парламентських комітетів, керівники галузевих асоціацій і великих промислових підприємств та профільні експерти.
Аби мінімізувати негативні ефекти від рішень НКРЕКП та урядових структур, за результатами засідання було сформульовано низку пропозицій.
Зокрема, голова Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк закликав запобігти друку Постанови НКРЕКП про шестикратне, за оцінками експертів, підвищення питомої вартості нестандартного приєднання до електромереж та забезпечити проведення НАБУ розслідування цієї масштабної махінації. Крім того, парламентар наголосив - підвищувати тарифи на вантажні залізничні перевезення на 25% сьогодні категорично не можна: "Підвищення можливе не раніше ніж влітку і на значно менший відсоток. Має бути досягнутий компроміс з галузевими асоціаціями - металургами, рударями, аграріями тощо". "Треба змусити МЕРТ та Мінфін до діалогу та захисту інтересів промисловості. Діяльність цих міністерств має ширші завдання, ніж впровадження ProZorro, приватизація чи обслуговування співпраці з МВФ. Власна промисловість має стати найвищим пріоритетом не на словах, а у справах!" – додав Галасюк.
"Діагноз ситуації, яку ми сьогодні маємо дуже простий – це монополізм на енергетичних та інших ринках. Але і ліки дуже прості - конкуренція. Чим більша буде конкуренція, тим нижчими будуть ціни, тим більш прозоро будуть функціонувати ринки і тим краще нам буде жити і працювати", - переконаний перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський. "При прийнятті рішень у нас повинна бути домінанта інтересів України і українців, а не політичних амбіцій і політичних завдань, які кожний перед собою ставить", - зазначив нардеп.
Тим часом, через незадовільну роботу ПАТ "Укрзалізниця" український гірничо-металургійний комплекс в другому півріччі 2016 року вже зазнав збитків - недовиробив близько 3 млн т сталі. Про це повідомив президент ОП "Укрметалургпром" Олександр Каленков. За його словами, структура собівартості залізничного тарифу УЗ залишається непрозорою: "Нам кажуть, що ставки низькі, а в презентаціях для європейських інвесторів вказується рентабельність вантажоперевезень на рівні 35-50%. Таким чином, використовуючи монопольне становище, залізниця субсидує пасажирські перевезення". Каленков переконаний - в Україні тариф на транспортування газу вже вище, ніж тариф на газ в РФ. "У цьому році УЗ запланувала інвестувати 27 млрд. грн, але вже зараз, до підвищення залізничних тарифів, компанія може освоювати 13 млрд. грн. Покажіть свою ефективність, і тоді ми погодимося на індексацію", - резюмував він.
Аграрії ж запропонували, аби повернути довіру до перевізника – включити до його наглядової ради представників ключових галузей. Вагони ж для своїх вантажів готові будувати самостійно, за умови надання 30% знижки на тариф. Крім того, президент "Української зернової асоціації" Володимир Клименко нагадав про специфіку роботи сектору і наголосив, що підняття тарифів до 1-го липня є для представників галузі неприйнятним.
Питання ж підвищення вартості нестандартного приєднання до енергомереж - стосується будь-якого бізнесу – заявив голова Української асоціації відновлювальної енергетики, керівник сектору "Енергетика" Офісу ефективного регулювання Олексій Оржель: "Доступ до інфраструктури, що була створена ще за радянських часів, має бути інвестиційною перевагою України. Фактично ж неадекватне рішення регулятора приводить до зупинки реформи енергетичної галузі".
Коментарі