Міжнародні партнери, поки що, не повністю виконують взяті на себе зобов'язання щодо фінансової підтримки України.
Це створює проблему з ліквідністю та загрозу подальшого монетарного фінансування дефіциту держбюджету Нацбанком. Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко під час дискусії "Війна в Україні: Фінансування перемоги", повідомляє Інтерфакс-Україна.
За словами міністра, така ситуація може призвести до негативних наслідків для інфляції, курсової та макростабільності.
"Перший квартал 2023 року зараз для нас найпроблемніший. Навіть величезна кількість зобов'язань не допоможе нам у першому кварталі 2023 року, якщо ці кошти не будуть надані", ‒ сказав Марченко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський підписав зміни до бюджету: кому збільшили видатки
Загалом потреби України у фінансуванні у січні 2023 року становлять $4 млрд, у лютому‒ $4,1 млрд, у березні ‒ $3,3 млрд.
За словами Марченка, у квітні було досягнуто домовленості з міжнародними партнерами, що щомісячний розрив України поточного року оцінюється у $5 млрд. Проте реальна виплата коштів далека від цієї цифри.
"Наприклад, у квітні було лише $1,7 млрд, у травні — лише $1,5 млрд, у червні $4,4 млрд, у липні $1,7 млрд, у серпні — $4,7 млрд, у вересні — близько $2 млрд", ‒ констатував Марченко.
Якщо до кінця цього року буде виділено макрофінансову допомогу Євросоюзу, а це близько 3 млрд євро, та заявлені США кошти ($7,5 млрд), то мінфін почуватиметься комфортно.
"Але знову ж таки, це не означає, що ми зможемо покрити всі наші витрати до кінця року. Це означає лише те, що ми можемо керувати розривом ліквідності. Ми можемо виконати критичні витрати, а інші витрати можна відкласти", ‒ наголосив Марченко.
Міжнародний валютний фонд оцінює щомісячні потреби України на рівні від $3 до $4 млрд у 2023 році. Потреби можуть зрости до $5 млрд. Про це повідомила організація.
Європейський Союз протягом війни повинен щомісяця виділяти Україні до €1,5 млрд для фінансування дефіциту державного бюджету. Україна з початку цього року вже отримала від ЄС понад €19 млрд фінансової допомоги, не рахуючи військових поставок, але цього недостатньо. Про це заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Коментарі