Ексклюзиви
Пʼятниця, 11 січня 2019 16:08

Україна збільшує торгівлю з Росією

Україна збільшує торгівлю з Росією
Україна збільшує торгівлю з Росією Фото: INTV.ua

Незважаючи на санкції та на 5-річну війну, Росія залишається одним із основних торговельних партнерів України. Такий висновок напрошується з даних Укрстату з зовнішньоторговельної діяльності України.

За 10 місяців минулого року перше місце за сумою українського експорту серед всіх країн займала саме Росія. За цей період Україна відправила країні-агресору товарів на суму $3 млрд 30 млн 404,4 тис. Після початку військової агресії експорт українських товарів у Росію досить різко скоротився, проте торік показав зростання. 2018-го, за підсумками 10 місяців, знову спостерігається скорочення експорту, хоча і невелике - 7,1%, розповідає "Сегодня".

За сумою імпорту в Україну своїх товарів Росія також зберігає пальму першості, залишаючи позаду навіть Китай. Із січня по жовтень 2018-го в Україні було завезено російських товарів на $6 млрд 628 млн 906,6 тис., тоді як із Китаю - на $6,08 млрд. Причому імпорт російських товарів в Україну, порівняно з минулим роком, зріс на 20%.

Експерти звертають увагу, що більша частина імпортованої в Україну російської продукції, - це товари стратегічного призначення.

"Якщо подивитися на структуру російського імпорту, то левову частку становлять 3-4 позиції. Нафта і нафтопродукти, коксового-бітумінозне вугілля, мінеральні добрива та ядерне паливо. Більше половини - це нафта і нафтопродукти. Звичайно, завдання полягає в тому, щоб зменшити залежність від Росії, але є товари, які Україна вигідніше купувати саме в Росії.

Друга за обсягами позиція - вугілля, причому не енергетичне, а коксового-бітумінозне вугілля, яке використовується для металургійної промисловості. Закуповувати в інших країнах дорожче, і це дуже сильно буде відображатися на ціні металургійної продукції. А металургійна продукція - один із основних експортних товарів України - має дуже жорсткі умови конкуренції на зовнішніх ринках.

Не звиклі до скромного, "європейського" прибутку, українські виробники відмовляються проводити "невигідні" товарні позиції. У результаті Україна змушена закуповувати її за кордоном, у тому числі в Росії.

Істотна частина російського імпорту - це сировина, яка в Україні проходить обробку, набуває додаткової вартості та звідси вирушає на експорт, у тому числі назад у Росію, кажуть експерти.

Україна експортує в Росію багато товарів народного споживання. За 10 міс. минулого року з України в Росію вирушило 1,3 т штучних квітів, 25 т кави і 153 т чаю, 1,4 тис. т морозива і 33 тис. л вина. Ще близько 20 т спецій і прянощів, 100 т сухарів, 5 племінних коней. Україна продала в РФ 121 т бджіл за ціною приблизно $1 тис. за тонну та 1675 т пташиного пуху і пір'я для набивання подушок - на загальну суму $741 тис.

Економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук вважає, що зараз рівень україно-російської торгівлі оптимальний.

"Ще сильніше зменшувати обсяги - це значить, заподіювати більшої шкоди собі, ніж Росії. Для Росії основний продукт експорту - нафта і нафтопродукти. Вона експортує їх на сотні мільярдів доларів. І для них ринок України не дуже значущий. Багато обмежень, які ми встановимо , більше вдарять по нам ", - аргументує експерт.

Що стосується "антиукраїнських" санкцій, введених Росією, на думку експертів, вони жодним чином не позначаться на стані торгівлі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На скільки виріс товарообіг між Україною та Китаєм

"Ми в Росії мало що продаємо. І хоча Росія ввела новий список санкцій проти українських товарів, більшість із цих товарів і так не поставлялися. Фактично Росія просто на папері записала те, що вона і так вже кілька років не пускає в свою країну", - каже глава Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

"Розрив Договору про дружбу жодним чином не відіб'ється на ситуації із зовнішньою торгівлею між Україною та Росією. Торговельні відносини визначаються, в першу чергу, документами Всесвітньої організації торгівлі, а не договорами про дружбу", - підкреслює Борис Кушнірук.

12 грудня закон про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією набув чинності.

Договір припиняє свою дію з 1 квітня 2019-го.

6 грудня парламент підтримав ініціативу президента про непродовження "Великого договору", підписаного 1997-го. Законопроект підтримали 277 народних депутатів.

Зараз ви читаєте новину «Україна збільшує торгівлю з Росією». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 26892
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути