Ексклюзиви
Середа, 09 червня 2021 14:31

Україна може забезпечити себе власним бензином: що потрібно для цього

Регулювання цін на пальне повністю змінило ситуацію на ринку. З'явилася стеля по цінах, за якими треба працювати, розповів Gazeta.ua аналітик консалтингової компанії "Нафторинок" Олександр Сіренко.

Автор: Олена Луценко
  Мережі переглянули свої програми лояльності. З деяких видів пального познімали бонуси
Мережі переглянули свої програми лояльності. З деяких видів пального познімали бонуси

Що відбувається на ринку пального?

Мережі переглянули свої програми лояльності. З деяких видів пального познімали бонуси. Зараз літо, сезон збільшеного споживання нафтопродуктів. Зазвичай пропонували дуже багато різноманітних акцій, всі мережі щось розігрували, було багато подарунків. Зараз нічого такого нема. Змінилися умови реалізації. Нема вже такого прибутку, який раніше планували отримувати за іншою націнкою. Маркетологи всіх компаній адаптуються до нових умов і розробляють нові фішки, щоб привернути увагу до своєї мережі. Тепер багато акцій на послуги та товари магазинів, кафе на заправках. А мали пропонувати знижки по пальне. Це результат втручання держави в регулювання цін.

Які встановились ціни?

Преміальний сегмент тримається на граничних показниках по розрахунках. Всі три сегменти так і лишились. Є пальне преміум класу, середнього і економ. Змінилась націнка. Ще взимку можна було бачити націнку 7-9 гривень. Зараз у середньому по Україні націнка по дизпаливу - 3,63 гривні на літрі. Це якщо мережа торгує по майже 27 гривень за дизпальне. Дехто продає його по 29-30 гривень. По бензину А-95 націнка складає 1,33 гривень, по А-92 — 1,36.

У середньому по Україні бензин марки А-92 коштує 27,89 , 95-й - 28,79, дизпаливо — 27,17 гривень. Скраплений газ — 15,74 гривень за літр. При цьому є мінімум і максимум. 95-й бензин можна купити найдорожче за 29,92 гривень і за 27,50. Найдорожчий бензин А-92 пропонують по 29,75. Мінімальна його ціна 26,50. По дизелю масимум становить 30,98 гривень, мінімум - 25,70. Автогаз найдорожчий по 16,49, найдешевший по 15,10 грн.

Що змінилося після зменшення поставок із Білорусі?

Всі передчасно переполошилися. Білоруське пальне все одно до України постачається, хоча обсяги значно менші. Новини роздули і треба ще дослідити, хто це зробив. Бо гуртова вартість 95-го бензину одразу зросла десь на 600 гривень на тонні. Але вже з минулої п'ятниці все повернулося назад. Колапсу немає, пальне на заправках є. Трактори в полях, усе працює. Це було зроблено, щоб підняти ажіотаж. З заправок 95-й бензин не щез ні на добу. Всі торгували, в усіх є запаси.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Україна перестане залежати від білоруського бензину

Чим замінили білоруський бензин?

Раніше з Мозирського нафтопереробного заводу за довгостроковими контрактами ми купували мінімум 40 тисяч тонн. Було і 55 тисяч. На червень білоруси обіцяють поставити 16 тисяч тонн. Пальне, якого бракує, зможемо замінити внутрішніми поставками. Кременчуцький нафтопереробний завод заявив, що збільшує обсяги виробництва. Нафта в них є. Зберігається в Одесі. Вона поступає на термінал морем — привозять танкерами, а потім доставляється трубопроводом на завод.

Які прогнози на майбутнє?

Прогнозувати щось важко, бо не зрозуміла ситуація в світі по нафті та газу. Зараз ціни б'ють рекорди. А від цього залежить, за якими цінами будуть продаватися нафтопродукти. Україна не є гравцем на ринку нафти в світі. У нас видобувається 2,5 мільйони тонн нафти на рік. Вся переробляється всередині країни. Якби видобували як Казахстан - 80 мільйонів тонн на рік, тоді б на нас зважали. Ми б розуміли, чому нафта зараз коштує 70 доларів, а не 40, як торік.

Можливо збільшити видобуток?

Усі, хто займається в Україні видобутком, переважно спеціалізуються на природному газі. Це швидкий і зрозумілий ресурс. Його в трубу відправив і більше ні за що не відповідаєш. А нафту треба транспортувати, переробити. Тут інші правила гри. Через це в нас не займаються нафтовидобутком. Компанії, які на цьому спеціалізуються є, але їх дуже мало. У нас відсутня державна стратегія щодо розвитку видобутку нафти та газового конденсату. При владі нема фахівців, які це розуміють. Ринок нафти та нафтопродуктів в Україні в грошах десь у півтора рази більший, ніж газовий. Треба також приділяти увагу ренті, аукціонам на видачу спецдозволів на ці надра. Всі навколо газу крутяться. Про нафту ніхто не дбає. Якби зайнялись, то давно б уже припинили купувати нафту за кордоном. Ми б наростили власне виробництво нафтопродуктів, не імпортували б з-за кордону. А може б і експорт налагодили. Наші нафтопереробні заводі в середньому кожен по вісім років простоюють. Це вже важко назвати заводом, бо там застаріле обладнання.

Україна щороку споживає приблизно 11 мільйонів тонн нафтопродуктів. Власної нафти в нас 2,5 мільйона. Решту купуємо. Або нафту, або готові бензини, дизель. Це неправильно. Треба збільшувати власний видобуток і завантажувати власні заводи. Державні вони чи приватні.

Як швидко можна перейти на власне виробництво?

Нам треба модернізувати заводи. Це займе мінімум півтора роки. Також визначитися з власністю цих заводів. Але цим ніхто не опікується і тому ми зараз маємо переживати, чи буде працювати в Білорусі Мозирський нафтопереробний завод, який нам взагалі не належить. Треба ще порахувати, скільки ми за 10 років викинули грошей на модернізацію і розвиток цього білоруського підприємства. Бензини в них хороші, дизель стабільний, але це не наш продукт. Щодо використання російського пального — це питання нацбезпеки. Потрібно просто заборонити купувати енергоресурси в країни, яка на нас напала і крапка.

14 травня Кабмін запровадив державне регулювання роздрібних цін на бензин і дизельне пальне. За постановою, дозволена максимальна роздрібна націнка 5 грн на бензин і 7 грн на дизельне пальне. Нафтогаз подає розрахунки Міністерству економіки щомісяця до 1, 11 і 21 числа.

2 червня Кабмін вніс зміни до методики визначення середньої гуртової ціни на бензин і дизельне пальне. АЗС можуть встановлювати свої надбавки від цієї ціни. До методики додали витрати на зовнішнє логістичне забезпечення та інші витрати, передбачені зовнішньоекономічним контрактом у сумі $27 за тонну.

Зараз ви читаєте новину «Україна може забезпечити себе власним бензином: що потрібно для цього». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 26572
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути