неділя, 06 лютого 2022 09:30

"Угода з Туреччиною стане українським козирем у протистоянні з Росією" - Ендер Кайіхан

"Угода з Туреччиною стане українським козирем у протистоянні з Росією" - Ендер Кайіхан
Турецький журналіст Ендер Кайіхан каже, що у Туреччини та України багато перспектив для співпраці / Фото зі сторінки Ендера Кайіхана у Instagram

Україна і Туреччина підписали угоду про зону вільної торгівлі. Це сталося під час зустрічі Володимира Зеленського та Реджепа Таїпа Ердогана у Києві 3 лютого. Зеленський подякував Ердогану за підтримку територіальної цілісності України і участь Туреччини у "Кримській платформі". Також сторони уклали угоду, що розширить виробництво в Україні безпілотних літальних апаратів турецької компанії Bayraktar. Крім цього, Туреччина відкриє генконсульства у Харкові та Львові, а Україна підвищить статус дипустанови в Анталії до генерального консульства.

Угода про вільну торгівлю може додати до 2,2% українського ВВП в рік і підвищити товарообіг між країнами $7,5 до $10 млрд. Анкара зацікавлена у сильній Україні, яка може дати відсіч Москві та далі розвиватиме співпрацю між країнами в регіоні Чорного моря. Про це Gazeta.ua розповів журналіст та редактор турецької газети Haber Posta, а також співвласник новинного сайту Mersin Portal Ендер Джан Кайіхан.

Україна і Туреччина підписали угоду про вільну торгівлю. Що це може дати обом країнам?

Сприятиме подальшому розвитку тісної дружби між нашими країнами.

Угода про вільну торгівлю між Туреччиною і Україною може приносити щорічно додатково до 2,2% до українського ВВП, а товарообіг між країнами може зрости на 38%

За нашими прогнозами, цей договір може приносити щороку додатково до 2,2% в ВВП України, а товарообіг між країнами може зрости на 38%. Це можливість для української і турецької економік та відкриття для наших країн нових ринків.

Які економічні перспективи для сторін від цього договору?

У документі передбачено безмитну торгівлю на 10337 товарних позицій, що становить 95% загального обсягу експорту товарів з Туреччини в Україну. Крім того, тарифні квоти та знижені мита застосовуватимуться до інших 1348 товарних позицій.

Обсяг торгівлі між країнами досяг $7,5 млрд минулого року і зріс майже на 60% порівняно з 2020 роком. Тепер його можна буде збільшити до $10 млрд. за допомогою цих угод.

Завдяки безмитному постачанню зерна в Туреччину створять найкращі умови для доступу української агропродукції на турецький ринок. Угода також передбачає повне скасування мит зі сторони Анкари на українську промислову продукцію.

Україна залишає за собою право стягувати експортне мито на турецький металобрухт. Можливо, у майбутньому це питання теж переглянуть. Натомість Туреччина частково відкриває внутрішній ринок для металу з України.

Безмитна торгівля встановлена для 510 із 840 видів металургійної продукції з України. За рештою 130 позицій будуть знижені тарифи. Це дасть Україні переваги перед металургійною продукцією, яку Туреччина імпортує з Росії. За 167 видами української металургійної продукції передбачено квоту на 411 тис. тонн.

В Україні зберігаються податки на вживані авто з Туреччини та інші товари

В Україні зберігаються податки на вживані авто з Туреччини та інші товари. Будуть встановлені перехідні періоди на три та п'ять років для мита на турецькі транспортні засоби і продукцію легкої промисловості.

Після набуття чинності угоди, українські товари, виготовлені з турецької сировини, будуть вважатися українськими і зможуть безмитно надходити на ринки всіх країн Євросоюзу, відповідно до сертифікату EUR1.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський погодився зустрітися з Путіним - Ердоган

Грузія, Молдова, Болгарія, Румунія, Туреччина і Україна будуть пов'язані між собою угодами про вільну торгівлю з єдиними правилами

У чому зараз інтерес Туреччини щодо цього договору?

Завдяки низці угод практично всі країни Чорноморського басейну, а це Грузія, Молдова, Болгарія, Румунія, Туреччина та Україна, будуть пов'язані між собою угодами про вільну торгівлю з єдиними правилами. Це принесе дуже важливу економічну інтеграцію та прибуток усім сторонам.

Цей договір має значення для всіх країн регіону. Зміцнення стратегічного партнерства між Україною і Туреччиною відкриє нові економічні та геополітичні перспективи. Стане важливим козирем у руках України проти експансіоністської політики Росії.

Президент Ердоган у Києві також пропонував від імені Туреччини посередництво в українсько-російському конфлікті та вкотре підтримав цілісність України. Наскільки Анкара готова підключитися до вирішення конфлікту між Києвом та Москвою?

- Президент Ердоган і все турецьке керівництво вважало і вважає, що Росія має поважати територіальну цілісність України. Не раз засуджував незаконну анексію Криму.

З погляду Туреччини, Росія намагається домінувати військово, політично та економічно в регіоні Чорного моря, а також проводити експансіоністську політику. Анкара іноді співпрацює з Москвою, а іноді протистоїть їй у регіоні.

Ердогану, здається, буде складно посадити за стіл говорів Путіна, який відмовляється визнавати незалежність України, оскільки він – хижий політик-вовк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кримські татари півтори години говорили з Ердоганом

Туреччина продовжить політику балансу між Україною і Росією, намагаючись знайти своє місце та компроміс задля загальної вигоди

Думаю, Туреччина продовжить свою політику балансу між сторонами, намагаючись знайти своє місце та можливість компромісу задля загальної вигоди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Путін не погодився на зустріч із Зеленським у Стамбулі - Кремль висунув умову

Україна побудує завод із виробництва безпілотників за турецькою технологією. Чи позитивно цей крок оцінюють у Туреччині?

Передача технологій Туреччиною, особливо щодо безпілотних літальних апаратів – це технологія, яка потрібна Україні. Якщо ваша країна зможе оцінити ці інвестиції та скористатися ними належним чином, це може стати трампліном для забезпечення вашої військово-технологічної переваги над Росією. А це крок до більш мирного співіснування з Росією у регіоні Чорного моря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні збудують завод з виробництва безпілотників Bayraktar

Як сьогодні змінюються українсько-турецькі стосунки?

Дипломатичні відносини між Туреччиною та Україною 3 лютого відзначили 30-річчя. Тому візит Ердогана до Києва став дуже символічним із цього погляду.

Між нашими країнами, мабуть, немає повної гармонії. Однак маємо спільні інтереси, і можемо допомогти один одному. Цим варто скористатися. Маємо ще багато перспектив для співпраці.

В даний час Україна перебуває на шляху до того, щоб стати важливою опорою для НАТО в регіоні. Росії незручні структури Альянсу, які досягли її кордонів та суперечать її геополітичним амбіціям, але вона сама штовхає країни шукати захисту в НАТО та окремих країнах-партнерах блоку.

Мерсін, місто, в якому я живу на березі Середземного моря, приймає багато людей з України і Росії. Багато українців купують тут будинки і починають нове життя. Такі приклади, як і туризм, також сприяють зближенню двох країн та народів.

Зараз ви читаєте новину «"Угода з Туреччиною стане українським козирем у протистоянні з Росією" - Ендер Кайіхан». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути