Частка Саудівської Аравії на ринку нафти повинна піднятися в цьому десятилітті до максимальних рівнів з 1980-х років у міру повсюдного скорочення інвестицій в результаті коронавірусної кризи
Про прогнози щодо світової нафтової галузі в найближче десятиліття йдеться в звіті американського банківського холдингу JP Morgan, повідомляє Reuters.
З початку 2020 року ціни на нафту впали на понад 40% - навздогін за безпрецедентним зниженням попиту. Це призвело до різкого скорочення витрат в нафтогазовій галузі - в цілому на $625 млрд до кінця десятиліття.
Падіння інвестицій має виштовхнути ціну на індикативний нафтовий сорт Brent в найближчі два роки до рівня $60 за барель, сказав аналітик JP Morgan Крістіан Малек.
У квітні ціна на Brent опускалася до $16 через те, що пандемія привела до вимушеної зупинки виробництва в багатьох країнах, проте до сьогоднішнього дня вона піднялася приблизно до $40.
Очікується, що глобальний попит на нафту в 2020 році в середньому складе 91 млн барелів на добу, це на 9 мільйонів барелів на добу нижче попередніх оцінок. Споживання повернеться до докризового рівня в 100 мільйонів барелів на добу не раніше листопада 2021 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найгірша криза на нафтовому ринку вже позаду - очільник ОПЕК
Однак, попит назавжди втратить в цьому десятилітті 3 млн барелів на добу в порівнянні з попередніми прогнозами.Причина - зміни в структурі споживання.
Пропозиція ж впаде на 5 мільйонів барелів на добу через нестачу інвестицій в нові видобувні проекти і закриття деяких родовищ. У Саудівській Аравії найнижча собівартість видобутку нафти і найбільші потужності, тому вона краще за інших готова зайняти нішу, що звільнилася.
"Саудівська Аравія вийде переможцем у боротьбі за частку ринку, поки виробництво не-ОПЕК і США буде скорочуватися", - сказав Малек.
Сланцевий видобуток в США, який здійснив різкий стрибок в 2010-х, в цьому десятилітті покаже мінімальне зростання - до 11 млн барелів на добу до 2030 року з 10,9 млн барелів на добу в нинішньому, прогнозує JP Morgan.
До цьогорічного обвалу нафтових цін сланцевий видобуток, згідно з прогнозами, повинен був досягти до кінця нинішнього десятиліття 17 млн барелів на добу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Країни ОПЕК+ домовились про чергове зниження видобутку нафти
Нестачу пропозиції задовольнять країни ОПЕК - як тільки ціна сягне $60 за барель. Саме за такого цінового рівня члени ОПЕК в середньому здатні досягти бюджетного балансу.
Хоча ринкова частка ОПЕК впаде з пікового значення 39% в 2016 році до 33% в 2020-2021 роках, очікується, що організація доведе її до 40% до 2025 року.
Частка Саудівської Аравії має зрости за цей період з 11,6% в 2020 році до 15%, на такому рівні вона не була з 1980-х, зазначив Малек.
У Сполучених Штатах Америки протягом останнього тижня травня добовий видобуток нафти знизився до 11,2 млн барелів. З середини березня видобуток у США впав на 1,9 млн барелів на добу (-14,5%), повідомили в управлінні енергетичної інформації Міненерго США.
Коментарі