середа, 27 листопада 2024 18:09

Рубль летить у прірву, катастрофа неминуча, - експерт

Рубль летить у прірву, катастрофа неминуча, - експерт

Курс російської валюти падає швидше за офіційні прогнози і зараз він складає 111 рублів за долар. Це рекорд з березня 2022 року.

Експерти вважають, що ця ситуація має двоякий характер: очевидні ризики поєднуються з тимчасовими перевагами для російського бюджету, - вважає економіст і доцент Чернівецького національного університету Богдан Сторощук.

Він підкреслює, що нинішнє падіння частково приглушене, і могло б бути значно масштабнішим. Основним фактором цього є ізоляція Росії від міжнародних розрахунків у доларах через санкції.

"Росія оперує доларами лише в обмежених випадках, наприклад, для готівкових заощаджень населення або розрахунків з тими країнами, з якими ще можливий експорт-імпорт," — коментує економіст.

Росія організовувала спеціальні авіарейси для перевезення доларової готівки

Крім того, за домовленостями з африканськими країнами Росія організовувала спеціальні авіарейси для перевезення доларової готівки, бо операції через систему SWIFT залишаються недоступними.

Падіння рубля має двоякий ефект. З одного боку, збільшується кількість рублів, які надходять до бюджету за рахунок продажу нафти й газу за іноземну валюту. Це тимчасово допомагає звести бюджетні рахунки. З іншого боку, такий стан економіки не сприяє довгостроковому розвитку.

"Економіка перегріта: вона працює на межі своїх можливостей, переважно за рахунок військових витрат. Це небезпечний тренд, бо військові витрати не створюють додаткової вартості для споживачів чи інвесторів," — пояснює фахівець.

Падіння рубля також створює труднощі для населення і бізнесу.

"Фахівці, які залишаються працювати, вимагають реальної зарплати в доларах або її еквівалентах, тому що рубль швидко знецінюється. Це тисне на роботодавців, особливо в умовах дефіциту робочої сили через мобілізацію," — додає Сторощук.

така тенденція є довгостроковою і неминуче завершиться серйозним обвалом

На думку економіста, така тенденція є довгостроковою і неминуче завершиться серйозним обвалом. Історичні приклади перегріву економіки, такі як Велика депресія в США чи фінансова криза в Японії, демонструють, що такі процеси завжди закінчуються кризами.

"Перегрів економіки завжди закінчується кризою. Ми бачили це перед Великою депресією у США чи в Японії в нульових роках. Але ті економіки були ринковими і могли відновитися. У випадку Росії спрогнозувати відновлення зараз майже неможливо," — підсумував Богдан Сторощук.

Поки рубль падає, а бюджет тримається завдяки штучним заходам, перспективи економіки залишаються вкрай невизначеними. Чи зможе Росія уникнути остаточного краху — питання часу і здатності адаптуватися до нових реалій.

Зараз ви читаєте новину «Рубль летить у прірву, катастрофа неминуча, - експерт». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути