В ефірі телеканалу "112" 6 лютого президент Асоціації операторів розподільчих електромереж Віталій Григоровський назвав маніпуляціями суспільною думкою і спекуляцією розмови про те, що введення стимулюючого тарифоутворення призведе до катастрофічного підвищення загального тарифу на електроенергію.
Експерт роз'яснив, що в перші три роки введення цієї системи, "дійсно, може статися в межах 5-10% збільшення тарифу, але не загального тарифу на електроенергію, а тарифу на розподіл", який в структурі загального тарифу в Україні становить 8%.
Потім, як видно з прикладу країн, які вже впровадили RAB-регулювання, зокрема Великобританії, через 6 років тариф на розподіл знизився більш ніж на 20%, а через 15 років - більш ніж удвічі.
Григоровський впевнений: "Якщо ця система буде впроваджена в Україні, і, відповідно, якщо український регулятор буде у своїх практиках дотримуватися кращого досвіду європейських країн, США, Канади, деяких інших держав, то власне сам RAB-тариф призведе до зниження загального тарифу".
Нагадаємо, НКРЕКП підготувала нормативну базу для переведення енергокомпаній на RAB-регулювання в липні 2017 року. У січні 2018 року постанову була опубліковано, що відкриває можливість для переходу обленерго на цю систему.
Стимулююче регулювання - це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів (3,5 або 8 років). Даний метод направлений на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, які передають енергоносій (електроенергія, теплова енергія і т. Д.), і стимулювання ефективності витрат розподіляючих (постачаючих) компаній.
В середині 1990-х років на RAB-регулювання перейшла більшість країн Західної Європи, Канада, США, Австралія. Європейський Союз в 2002 році зобов'язав країни Східної Європи застосовувати RAB при встановленні тарифів для монополій, і на RAB-регулювання перейшли Чехія, Словаччина, Угорщина, Польща, Румунія, Болгарія та ряд інших держав.
Коментарі