пʼятниця, 04 лютого 2022 22:55

Литовське пальне зникне з українських АЗС. Чи буде дефіцит?

Литовське пальне зникне з українських АЗС. Чи буде дефіцит?
Orlen Lietuva - литовська нафтова компанія, одна з найбільших у країні. До групи Orlen Lietuva входить нафтокомплекс, що складається з Мажейкяйського НПЗ (на фото), Бутінгського терміналу та Біржайського нафтопроводу та інші компанії. 100% акцій Orlen Lietuva належить польській компанії PKN Orlen. Компанія володіє єдиним НПЗ у Прибалтиці – Мажейкяйським НПЗ. Фото: Algirdas at the Lithuanian language Wikipedia

Із 7 лютого пальне з Литви не можна буде перевозити залізницею транзитом через Білорусь. Так самопроголошений президент Олександр Лукашенко відреагував на заборону Литви на перевалку білоруських калійних добрив портами країни.

Чи спричинить ембарго дефіцит бензинів і хто натомість імпортуватиме їх в Україну?

2021-го імпорт з Литви дизпалива становив 690 тис. т - 9% українського ринку, 11% бензину (265 тис. т) та 16% авіаційного керосину (57 тис. т), за даними консалтингової групи "А-95".

"Протягом 20 років Литва була незначним, але стабільним джерелом постачання нафтопродуктів", - цитує директора групи Сергія Куюна видання enkorr.

Ринок перекриє литовські обсяги, але Україна втратить один із небагатьох напрямків імпорту пального.

Компенсують нестачу насамперед білоруські НПЗ, на яких завжди є профіцит бензинів, та держава-агресор.

Торік Білорусь і РФ закривали 72% імпорту дизеля. Тепер частка сягне 85%. А в імпорті бензинів Білорусь стане монополістом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд змінив граничну вартість на бензин і дизпаливо - АЗС підняли ціни

Небезпека такої ситуації полягає в тому, що Україна стане заручником непередбачуваної поведінки керівництва сусідніх держав.

"Внутрішнє виробництво потрібно збільшити удвічі, перевалку в портах (насамперед авіаційного керосину. - Gazeta.ua) мінімум утричі", - каже Сергій Куюн.

Також критично важливо створити державний і комерційний резерви нафтопродуктів, зокрема й для залізниці й армії.

Цінових коливань на ринку вочевидь не буде, тому що сезонне споживання зараз на мінімумі, а у трейдерів є профіцитні запаси пального.

За місяць бензин марки А-92 подорожчав на 2,48 грн. Літр у середньому коштує 31,92 грн. Бензин А-95 додав 2,6 грн — до 32,81 грн/л, дизпаливо — 2,74 грн, до 32,14 грн/л.

"На вартість нафтопродуктів впливають зовнішні котирування, за якими йде розрахунок із виробниками та постачальниками. Друга причина — курс валют, третя — поточна ситуація на ринку, — говорить — 40-річний Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії "Нафторинок". — У січні нафта подорожчала, тому вартість бензину і дизельного пального зростає".

Зараз ви читаєте новину «Литовське пальне зникне з українських АЗС. Чи буде дефіцит?». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути