В Україні треба запровадити вільне курсоутворення.
Таку думку в коментарі Gazeta.ua висловив аналітик із фірми "МПП-консалтинг" Павло Мельник.
"Так, дійсно, курс гривні потрібно понижувати і прив'язувати не лише до долара. Гривню слід опустити до 11 гривень за долар. Тоді, звісно, ціни на імпортні товари підвищаться на 20-25%, зросте вартість тих послуг, для яких використовуються іноземні складники чи сировина", - сказав він.
Але, за його словами, вартість українських товарів, навпаки, залишиться на теперішньому рівні. Послуги, для яких не потрібно залучати ні імпортну сировину, ні товари із-за кордону, також не подорожчають.
"Автомобілі, які хоча би на 50% складаються із українських деталей, теж подорожчають всього на 10-12%. А іномарки, для порівняння, - на 20-25. Якщо курс гривні опустити, зробити його реальним, а не штучним, ситуація в Україні виправиться. Бо зараз товари, вироблені в Україні, коштують так само, як й іноземні. Хоча оплата праці в Україні наполовину дешевша, ніж у Західній Європі та США. Причиною є те, що курс гривні зараз завищений мало не удвічі", - зазначив Мельник.
Занизити курс гривні потрібно було вже давно, щоб підтримати вітчизняного товаровиробника, вважає експерт.
"Сир в Україні продають за ціною від 72 до 95 гривень за кілограм. Польський коштує 85 гривень, французький - 90. Але ж у Польщі та Франції робоча сила дорожча. Щоб їхній сир потрапив в Україну, їм потрібно заплатити додаткові податки, заплатити за транспортування, за акцизи. Тобто у вартість їхнього сиру входить більше витрат. Вартість нашого - на третину менше. Виходить, наш продукт дорожчий, хоча сировина в Україні дешевша, робоча сила - теж. Така ситуація ілюструє те, що ми даємо мало гривень за один долар. Бо реально іноземний продукт є дорожчим щонайменше на третину за наш", - розповів Мельник.
Нагадаємо, цього тижня міністр економічного розвитку та торгівлі Петро Порошенко заявив, що Україна має перестати штучно утримувати курс гривні до долара, національну валюту потрібно відпустити у "вільне плавання".
Коментарі
7