
У серпні українці змогли заощадити на овочах та фруктах завдяки суттєвому сезонному здешевленню.
Проте експерти застерігають: період падіння цін добігає кінця. Про це йдеться у коментарі Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки".
За офіційними даними, споживчі ціни на овочі знизилися одразу на 12,7 %, а на фрукти - на 10,2 %. Крім того, на 1 % подешевшав цукор. Водночас інші продукти продемонстрували зростання: макарони подорожчали на 0,3 %, м'ясо та м'ясопродукти - на 2 %, а яйця - на 2,3 %.
Якщо порівняти з минулим роком, то динаміка виглядає інакше. У серпні 2024-го зниження було зафіксоване лише на фрукти (-7,4 %), тоді як падіння цін на овочі спостерігалося ще в липні минулого року (-19,6 %).
Натомість у серпні 2024-го овочі навпаки подорожчали на 5,2 %. Таким чином, нинішня ситуація дозволила українцям зекономити більше, ніж торік.
Водночас фахівці наголошують, що ефект сезонного здешевлення є тимчасовим і вже найближчим часом може зникнути.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НБУ залишив облікову ставку на рівні 15,5%
Прогнози на вересень загалом позитивні. Очікуваний урожай овочів перевищує торішній на 5,3 %, тому суттєвих змін у цінах у найближчий місяць експерти не прогнозують.
За даними Мінфіну, вартість моркви, буряка й огірків залишилася майже незмінною, тоді як помідори, перець і цибуля демонструють незначне зростання. У той же час капуста та картопля продовжують дешевшати.
Фахівці зазначають, що овочі й надалі відіграватимуть роль "стримувача" інфляції, однак цей ефект поступово слабшає. По інших групах товарів очікується посилення інфляційного тиску. Це означає, що ціни на продукти харчування, за винятком сезонних овочів, у найближчі місяці можуть зростати швидше.
За даними Держстату, у травні 2025 року інфляція в Україні прискорилася до 15,9 %. Проте протягом наступних трьох місяців темпи зростання цін сповільнилися, і в серпні показник інфляції становив уже 13,2 %. Два літні місяці поспіль - липень і серпень - в Україні спостерігалася сезонна дефляція, що була зумовлена саме здешевленням овочів та фруктів нового врожаю.
Інфляція в Україні вже сповільнилася порівняно з піковими значеннями. Фінансові аналітики чекають продовження тенденції. Однак фінансові аналітики у вересні поліпшили прогноз до 7,2% порівняно з 7,5% у липні 2025 року.
За даними Держстату, у травні 2025 року інфляція в Україні прискорилася 15,9%. Потім протягом трьох місяців зростання цін сповільнювалося до 13,2% у серпні. Два місяці поспіль - у липні та серпні - в Україні спостерігалася сезонна дефляція. Ціни знижувалися через здешевлення овочів і фруктів нового врожаю.
Коментарі