Середа, 20 листопада 2019 11:47

Яка риба зникає із українських водойм - експерт дає невтішні прогнози

Яка риба зникає із українських водойм - експерт дає невтішні прогнози
Голова Асоціації України Олександр Чистяков: "Корупція чиновників не тільки покриває, а й продукує браконьєрство"

В українських водоймах зникає чехоня, лин, сазан, головень, жерех. На це впливає чимало факторів. З основних - незаконний промисел і діяльність браконьєрів. Їх за останні 18 років побільшало більш ніж у 5 разів.

Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів Олександр Чистяков, голова Асоціації рибалок України.

Через корупцію браконьєрство набуло небачених масштабів. Сьогодні рибоохорона перетворилася в пособника вбивства водойм, і сама підштовхує браконьєрів на злочин.

Якщо в 1991 році спіймали 19 тисяч браконьєрів, то в 2018-му - 104 тисячі. Статистика стверджує, що затримують не більше 15% від усієї кількості, що промишляють.

Скільки риби виловлюють незаконно?

Незаконний вилов перевищив офіційний, і становить 80 тисяч тонн на рік. Щодня з наших водойм не правомірно виловлюють понад 400 тонн водних живих ресурсів. Тіньовий рибний ринок наблизився до 6 мільярдів гривень. Існують певні корупційні схеми. Це пік убивства рибної галузі України.

З різних регіонів країни надходять повідомлення про затримання співробітників рибоохорони, яких підозрюють в корупції. Національне агентство з питань запобігання корупції відсторонило від посади начальника Київського рибоохоронного патруля. Справу передали до суду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Розмір хабара залежить від виду риби, зони промислу, його обсягів" - експерт про корупцію у рибгоспах

Які прогнози в рибній галузі даєте на найближче майбутнє?

Нераціональне використання рибного ресурсу і його тотальне знищення приведуть до того, що до 2050 року в вітчизняних водоймах може зникнути риба. Про це говорять науковці.

Екологи переконані, що настільки критичній ситуації ще не було. Водойми погубила безвідповідальність і жадібність. Жоден вид риби не пропав просто так. В останнє видання Червоної Книги України увійшло 70 аборигенних видів риби. Парадокс, що вони абсолютно спокійно відчувають себе в дикій природі у наших закордонних сусідів.

Існують певні корупційні схеми. Це пік убивства рибної галузі України

Які види під найбільшою загрозою?

В українських водоймах вже зникає чехоня, лин, сазан, головень, жерех. Поширеного промислового виду ляща, в порівнянні з 2000 роком, в наших водоймах залишилося не більше 25%, щуки - 15%, судака, сома - 8%.

Які водойми найбільше від цього потерпають?

Риби катастрофічно не вистачає абсолютно в усіх водоймах України. Однак найбільше потерпають ті, де ведеться промисловий вилов. Це каскад Дніпровських водосховищ, річка Десна в межах Чернігівської області, Південний Буг на Миколаївщині, Дністер на кордоні із Молдовою та Дунай на межах із Румунією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Криму екологічна катастрофа - гине риба та звірі

Які ще фактори впливають на зникнення риби?

Звичайно, екологія. В річки скидають промислові, побутові відходи. Природні нерестилища замулюються і зникають. За роки незалежності зникло більше 10 тисяч малих річок. Ще серед негативних факторів - незаконний промисел. Риболови тягають із водойм набагато більше риби, ніж їм дозволено. Їх прикривають, отримуючи за це певні кошти. Корупція чиновників не тільки покриває, а й продукує браконьєрство.

В українських водоймах вже зникає чехоня, лин, сазан, головень, жерех

Які є виходи?

Ми не будемо мовчати і не допустимо, щоб сценарій склався якнайгірше. Домоглися створення слідчої комісії в Міністерстві енергетики та захисту довкілля. Мають розглянути діяльність Держрибагентства.

В 1991 році кожен українець з'їдав 24,6 кг рибного продукту у рік. В 2018 наші співвітчизники спожили 9,4 кг на кожного.

Зараз ви читаєте новину «Яка риба зникає із українських водойм - експерт дає невтішні прогнози». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 22967
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути
Погода