Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк доручив Службі безпеки України невідкладно розібратися в ситуації, пов'язаній із перерозподілом вугільного ринку в Україні. Про це повідомляє Інтерфакс - Україна.
"Я прошу СБУ невідкладно розібратися в ситуації, хто стоїть за питанням перерозподілу вугільного ринку, оскільки це питання національної безпеки держави", - сказав він на засіданні уряду в середу.
Прем'єр підкреслив, що через розпочату Генпрокуратурою перевірку Україна в даний час втратила можливість закуповувати вугілля окрім як в Росії і з території, яка зараз контролюється "ЛНР" і "ДНР".
Нагадаємо, 10 листопада Генеральна прокуратура України викликала на допит міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Продана у зв'язку з перевіркою угод, пов'язаних із закупівлею вугілля, зокрема, в Південноафриканській республіці. Крім того ГПУ провела допити керівників "Укрінтеренерго" і "Центренерго".
11 листопада директор "Укрінтеренерго" Володимир Зіневич повідомив, що південноафриканський постачальник вугілля Steel Mont відмовляється підписувати нову угоду з українською компанією через перевірки Генеральної прокуратури. " Більше трейдер не хоче мати справи. Йому зараз доводиться вирішувати дуже складні питання репутацій з банком, зі своїми партнерами, інституціями... Для таких компаній, які займаються міжнародною торгівлею, ризики репутацій дуже важливі", - заявив Зіневич.
Приватні енергогенеруючі компанії, котрі імпортують вугілля переважно з Росії, також намагаючись налагодити альтернативні поставки з інших країн, проте вони поки що незначні.
Дефіцит вугілля окремих марок (худі і антрацит) виник в Україні в результаті конфлікту на Донбасі, де вугілля цих марок переважно добувався. У Міненерговугілля оцінюють необхідність в імпорті 1 млн тонн вугілля на місяць, з яких державній "Центренерго" необхідно близько 330-350 тис. тонн.
Зазначимо, що з законтрактованих 1 млн тонн вугілля поставлено 250 тис. тонн вугілля, документи оформлені ще на 250 тис. тонн, з яких 85 тис. тонн вже прийшов в український порт, а поставка залишилися 500 тис. тонн знаходиться під питанням.
За словами Юрія Продана, на укладення альтернативного контракту щодо закупівлі вугілля поза Росії або захоплених територій України потрібно мінімум півтора місяця.
Коментарі