22 травня у Львівському Палаці мистецтв, на вулиці Коперніка, 17 втретє відкрили арт-проект "ETHNO'лялька" від фестивалю "Ляльковий світ". Тема цьогорічної виставки - ляльки-герої народів світу. Глядачі могли побачити кілька сотень сучасних етнічних ляльок від майстрів з різних куточків України.
"Ляльки-африканки привезла Катерина Кирилова, Олена Князєва, Юлія Дмух. героїв арабських, англійських, італійських, російських казок. З українських – Каза-Дереза в різних інтерпретаціях, "Принцеса на горошині" в українському варіанті, Лисиця і Журавель, Кривенька Качечка та багато інших", - каже організатор фестивалю Ірина Сорокіна.
Незмінний представник фестивалю "ETHNO'лялька" – лялька-мотанка. Новинка цьогоріч – спіральна мотанка. Обличчя такої ляльки змотують із шматка тканини за годинниковою стрілкою.
Майстриня Ярина Вербіцка із містечка Чортків на Тернопільщині робить ляльки-мотанки та іграшки із сіна більше 8 років. На виставку привезла казкову композицію "Кривенька качечка". Усі мотанки зроблені із сіна та льону. Поряд стоять сінні баранчики майстрині.
"Баранчики дуже прості, але всі ними милуються. Із зеленого напівсухого сіна скручую клубочок, обмотаю нитками. Із дроту роблю роги, якщо це хлопчик, із картону мордочку та очки", - каже майстриня.
Львів'янка Горшкова Тетяна робить ляльки-мотанки із зерна та трав. Вони пахнуть м'ятою, гречкою, сіном.
"Ось лялька-травниця. Це знахарка. Її добре ставити у кімнаті, буде довго пахнути і буде оберегом. Зернові мотанки - давній символ плодючості та достатку. Молодим дівчатам раджу брати мотанку із довгою косою - на удачу. Вона ще й чистить атмосферу в домі", - каже Тетяна Горшкова.
Львів'янка Лариса Блок за півроку зробила цілу колекцію півметрових мотанок у костюмах регіонів України 18-19 століття. "Почала робити ляльки на пенсії. Купу літератури перечитала. Вивчала одяг українських земель. У моїх ляльок століття вишивка на сорочках і старовинні матеріали. Давали друзі, які знали, чим я займаюся", - каже майстриня.
1-2 червня у Палаці мистецтв відбудуться майстер-класи по валянню Олександри Ярошевич-Лозинської. Відкриту лекцію "Архетипічні образи в народних казках" проведе лектор-педагог, літературознавець Юлія Дмух (Київ). Триватиме фестиваль до 2 червня.
Коментарі