вівторок, 16 квітня 2013 16:25

"Скульптури з рогози дуже енергетичні"
13

Фото: Фото: Валерія Радзієвська

Майстрина 36-річна Ірина Четвертних плете з рогози скульптури тварин у повен зріст - як частини інтер'єру, а також менші - іграшки для дітей: слонів, носорогів, коней, собак, котів, жаб, страусів, бабок.

Жінка займається цим народним мистецтвом уже 20 років. Каже, що великі вироби красиво оздоблюють інтер'єр, їхня вартість до 10 тисяч гривень, з менших - омар чи метелик з рогози вартують 15 гривень.

"Спочатку плела з дротиків, а потім пробувала різні природні матеріали. Мені рогоза сподобалася найбільше. Пластичний дуже гарний матеріал, не псується. Його не їдять шкідники. Збираю по канавках, по берегах ставків. Вона росте у нас всюди на Полісс".

Можна зробити велику комаху з рогози, наприклад, бабку - на каркасі з дроту намотується рогоза.

"Дуже люблю спостерігати за тваринами, відтворювати їх. З носика починаю і хвостиком закінчую. Плететься руками, як кошик, тільки іншої форми, тваринної. Якщо плету комаху, насаджую рогозу на каркас, а потім лапки на дріт намотую. Вдома вироби не тримаю. Все відразу розходиться. Маю трьох дітей. Вони мені допомагають - рогозу навколо дротиків обплітають. Іграшку середнього розміру плету кілька днів. Бабку можна за день-два сплести".

Таке ремесло, каже майстриня, очі не втомлює, адже плести можна не дивлячись.

"Очі зовсім не втомлює, тільки спину. Можна взагалі не дивитися. Я ж руками в основному працюю. Перші форми нелегко давалися. Спочатку я діяла по принципу - плету мордочку, а потім, залежно від того, на кого вона буде схожа, плестиму далі. Бувало, починала одну тварину, а закінчувала зовсім іншу. Особливо плуталися кіт і кролик, тому що мордочки мають подібні. На мого першого ведмедя казали: "Яка гарна жабка". У нього вийшли великі пальці на лапах. З гриба-трутовика виходить жабам гарний рот. Перше, що я сплела - слоненятко. Завдяки хоботу і вухам, воно відразу було схоже на себе. Ніхто не плутався".

Очі майстриня робить з намистинок, або скляних чи дерев'яних кульок.

"Якось купила намисто дерев'яне. Мені на багато робіт вистачило. Вже закінчилося".

За освітою Ірина - біолог, працює науковим співробітником в Інституті ботаніки. "Рогозу готую восени. Зрізаю її під корінь. Замочую в теплій воді на 10 хвилин, і на півгодини загортую у вологу тканину. Після цього з нею можна працювати".

Жінка каже, що вироби з рогози мають свою енергетику, якої немає в пластмасових та металевих. "Рогоза вбирає енергію землі, повітря і сонця. Вироби з неї потім довго цю енергію випромінюють".

Зараз ви читаєте новину «"Скульптури з рогози дуже енергетичні"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі