В Музеї історії Києва презентували мистецький проєкт "Велика сімка". Вперше в одній експозиції показують твори семи митців, які увійшли до рейтингу "Топ-100 великих українців". Це Олександр Архипенко, Михайло Бойчук, Анатолій Криволап, Казимир Малевич, Георгій Нарбут, Марія Примаченко та Тарас Шевченко.
Виставку "Велика сімка" організував благодійний фонд "КУЛЬТАУРА". За словами автора проєкту Юрія Комелькова, всі художники працювали у напрямі українського авангардного мистецтва, що має глибоке коріння в народному мистецтві. В експозиції представлені три тематичні блоки: "Сакральне мистецтво", "Портрет" та "Полілог".
На виставці показуємо те, що ніколи не виставлялося
"Все почалося з Анатолія Криволапа, якому робив багато знакових проєктів, каталогів. Добре знаю глибину його творчості, - розповідає Юрій Комельков. – На виставці показуємо те, що ніколи не виставлялося. Відкриваємо нового Криволапа, від його "Автопортрету" 1975 року до "Міні коня" 2021 року. Різного. Щоб не думали, що може писати лише пейзажі. Тут є його розписи церкви. Це спонукало дослідити тему сакрального мистецтва у всієї сімки. Виявилося, що є несподіваний Малевич з церквою в стилі Моне, його фреска. А також церкви Нарбута, Шевченка, ікони Бойчука. Наступна тема "Полілог". У Криволапа є картина "Діалог", в якій він вступає в діалог з Малевичем. Знайшов такі діалоги між усіма художниками. Вражає, наскільки вони перегукуються за духом і рівнем своєї творчості. Хоч не бачили робіт один одного, мають спільний вектор. У всієї сімки також є тема "Портрети". Це автопортрети Малевича, Шевченка, Криволапа, Нарбута, портрет Бойчука, фотопортрети Архипенка і Примаченко. Також до виставки увійшли знакові роботи Архипенка і Нарбута, це чудове поєднання скульптури з графікою".
Анатолій Криволап - єдиний сучасний художник на виставці.
"Несподіванкою для мене стало опинитися серед 100 великих, - каже митець - Більшість представлених робіт не показував на виставках. Тоді вони не створювали образ мого живопису, який тепер всі знають. Тут багато сюрпризів. Я завжди експериментував. Наприклад, унікальна для мене робота "Композиція" 1994 року. Нічого схожого немає. Спробував в абстрактному стилі написати фігуру. Вона досить дивна. Схожа на скульптури Архипенка. Така фігуративна абстракція завжди пов'язана з недосказаністю і стилістичною загадковістю. Також ексклюзивною є картина "Міні кінь". Я зробив серію коней, які були за порами року, від сходу до заходу сонця та вночі. Один з коней висів біля золотого пейзажу. Це побачив колекціонер Ігор Воронов і попросив намалювати золотого коня. Я був шокований, чому мені це самому не спало на думку. Зробив такого коня, і подарував йому на знак вдячності. Це одноразова акція. Меншого розміру робити не буду. Навколо міні коня - золоте тло, пов'язане з цією його ідеєю. Спеціально до виставки написав картину "Структури. № 7". Має сім горизонтальних смужок, що символізують особистості, а сім кольорових квадратів – індивідуальності. Наразі всі мою думки пов'язані з розписом церкви в селі Липівки біля Макарова. Тут представлені фотографії цих розписів".
Малевич намалював себе незадовго до смерті, і відіслав цей графічний автопортрет в листі
Колекціонер Едуард Димшиц показує "Автопортрет" Малевича 1934 року. Це останній з семи автопортретів художника. І єдина підтверджена робота автора "Чорного квадрату" в Україні.
"В 1990-х роках дізнався, що в Криму продається робота Малевича. Спочатку не повірив, думав, підробка. З'ясувалося, що його продає донька поета футуриста Григорія Пєтнікова, який був близьким другом Казимира. Він намалював себе незадовго до смерті, і відіслав цей графічний автопортрет в листі", - розповідає Едуард Димшиц.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пандемія не вплинула на роботу, тільки обмежив себе в руханці – Іван Марчук
Окрема частина присвячена творчості художниці Марії Примаченко. Вона - єдина жінка серед митців на виставці. Вперше експонується її робота "Поліський звір", на звороті якій художниця написала про факти зі свого життя.
"На початку 1960-х років Марія почала створювати колекцію автобіографічних малюнків. Мріяла, щоб вони потім стали книгою, - розповідає правнучка художниці, директорка БФ "Творча спадщина родини Марії Примаченко" Анастасія Примаченко. - Розказує найвизначнішу лінію життя. Коли навчалася в Лаврських майстернях. Там вона зустріла своє кохання, познайомилася з митцями. І в цю роботу вона вклала всю себе".
Мистецький проєкт "Велика сімка" триватиме до 28 червня на третьому поверсі Музею історії міста Києва.
5 червня у київському Довженко-Центрі відкривається мандрівна виставка "Сторіччя. Фелліні у світі", присвячена італійському режисеру. 2020-го року виповнилося сто років з дня його народження. В експозиції покажуть кадри й фрагменти кінофільмів, кіноафіші, листи, спільні фото з акторкою та коханою Джульєттою Мазіною та актором і другом Альберто Сорді, фото зі знімальних майданчиків, оригінальні кінокостюми, та графічні роботи, намальовані самим Фелліні. Проєкт презентують в рамках 50-го Міжнародного кінофестивалю "Молодість".
Коментарі