пʼятниця, 01 вересня 2017 13:12

Першого лауреата Малої Шевченківської премії увічнили
5

 У місті Хорол на Полтавщині відкрили меморіальну дошку українському письменнику Олесю Ульяненку
Фото: надав Мирослав Слабошпицький
 У місті Хорол на Полтавщині відкрили меморіальну дошку українському письменнику Олесю Ульяненку
 У місті Хорол на Полтавщині відкрили меморіальну дошку українському письменнику Олесю Ульяненку
 У місті Хорол на Полтавщині відкрили меморіальну дошку українському письменнику Олесю Ульяненку
 У місті Хорол на Полтавщині відкрили меморіальну дошку українському письменнику Олесю Ульяненку

У місті Хорол на Полтавщині відкрили меморіальну дошку наймолодшому лауреату Малої Шевченківської премії, письменнику Олесю Ульяненку. Пам'ятний знак встановили на фасаді Центральної районної бібліотеки.

Олесь Ульяненко народився в Хоролі. У 15 років пішов з дому. Закінчив медичне училище. Служив десантником у Радянській армії. Працював у Якутії. 1988-го надрукував перший твір "Зимова повість" .

"Я по паспорту Ульянов, хоч від початку Ульяненко. У мене в Харкові дядько і брати - і всі вони "Ульяненко". А за паспортом - це бабуся поміняла прізвище батька у метриці на ленінське, - розповідав про себе Олесь Ульяненко. - У родині ходить версія, що його мало не посадили. Вони з пацанами підірвали портрет Сталіна. Йому загрожував строк. А з прізвищем Ульянов тоді посадити не могли".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Друзі Олеся Ульяненка створили його меморіальну бібліотеку

1997 року за роман "Сталінка" отримав Малу Шевченківську премію. Спільно з режисером Володимиром Тихим написав сценарій за ним. Пізніше Ульяненко стверджував, що сюжет несанкціоновано використав московський режисер Сергій Сельянов у фільмі "Жмурки". "Сталінка" входила у програму загальноосвітніх шкіл і ВНЗ.

2006-го вийшов роман "Знак Саваофа". Книга описувала кримінальні схильності та сексуальні збочення священників УПЦ. Ульяненко називав Московський патріархат п'ятою колоною , яка ніколи не підтримувала незалежності України. Письменнику оголосили анафему.

Книжка Ульяненка "Жінка його мрії" 2009-го Національна експертна комісія з питань моралі визнала порнографічною. Роман вилучили з обігу. Однак висновок комісії викликав хвилю обурення серед української інтелігенції. Ульяненко став першим письменником, який подав до суду на Національну експертну комісію з питань захисту моралі. Після деяких правок у тексті роман дозволили перевидати.

"Ульяненко перший в сучасній українській літературі почав писати про тих, кого називав "пропадюги". Чекаю перекладу його "Сталінки" англійською. Оповідання "Яйця динозавра" виходило в канадійському журналі. Воно про чоловіка, який хоче наліво набрати від своїх друзів по 50 копійок за те, що покаже яйця динозавра. Хоча то страусячі. Враження від короткої прози письменника – приємне. Вона веселіше за роман "Сталінка", хоча філософія в оповіданнях Ульяненка зовсім невесела. Це образ тої України, яку ми не хочемо знати", - оцінює творчість письменника Максим Тарнавський, професор Торонтського університету.

Олесь Ульяненко помер у київській квартирі в ніч на 18 серпня 2010 року. Офіційна причина - хронічна серцева недостатність. Похований на Байковому цвинтарі.

"Йому було на все насрать. Тому ми зійшлися,- згадує Ульяненка письменник Михайло Бриних. - Він ніколи не "фільтрував базар", кожному в обличчя міг сказати: "Та пішов ти на х..й". За це одгрібав частенько, але не мінявся. З іншого боку, його оцінки людей ніколи не мали для нього значення, надто коли йшлося про письменників, – людей і тексти він якось для себе розставляв на різні полички. Один епізод. Сидимо, говоримо. Улян: "Андрухович – г...дон, Жадан – той іще п..рас, хоч і талантіщє. Да пішли вони всі на х...й". Заходить Жадан. Улян: "О, прівєт Сєрьога, а ми тебе якраз згадували". У ньому не було зла, хоча багато хто й досі якусь образу витеплює в душі за його слова. Мені бракує його, з оцими його рубаними оцінками людей і подій, із цією безкомпромісністю, яка для нього була нормою. Чимось буденним, як руки помить"

За 2 роки після смерті Ульяненка в Полтавському національному педагогічному університет ім. Володимира Короленка створили Меморіальну бібліотеку Олеся Ульяненка. Ініціатором її створення став друг письменника, український режисер Мирослав Слабошпицький. Того ж року на честь Ульяненка заснували Міжнародну літературну премію. 2015-го міська влада Хорола назвала іменем Олеся Ульяненка провулок.

Зараз ви читаєте новину «Першого лауреата Малої Шевченківської премії увічнили». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі