Учора, на час завершення роботи над цим номером "ГПУ", політична ситуація залишалася неясною. Очікуваного рішення президента не було. Натомість тривала політична метушня.
Варіантів було три. Або політичні гравці підписують-таки Універсал національної єдності, а Віктор Ющенко — подання на затвердження Віктора Януковича прем"єр-міністром. Або президент парламент розпускає. Або не робить ні того, ні іншого — тоді все просто зависає.
— Сценарій "ні миру, ні війни" виглядає зараз найімовірнішим, — стверджує директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, 32 роки.
Політолог бачив ситуацію так. Ющенко намагається знайти компроміс, але водночас і нав"язати антикризовій коаліції через універсал свої правила гри. Підписавши цей документ, антикризова коаліція буде змушена так чи інакше виконувати програму президента.
Таким чином, президент стає ключовою фігурою в політичному процесі. Але, з іншого боку, президент розуміє: йому в цій ситуації немає на кого спертися. Навіть у нібито його "Нашій Україні" існує багато самостійних гравців.
Розпускати чи не розпускати? Для Ющенка це дуже важкий вибір — він обережний політик
— Розпускати чи не розпускати? Для Ющенка це дуже важкий вибір — він обережний політик, — розмірковує Віталій Кулик. — Не любить ризикувати. Тому, не маючи гарантій, що парламент підкориться розпускові, він затягує час.
Президентові, каже політолог, доцільно витримати паузу. Його мета зараз — приборкати бурхливі політичні емоції, пройти нинішній пік конфронтації.
Антикризовій коаліції, в свою чергу, теж невигідно йти на загострення конфронтації.
— Проте вони провокуватимуть президента на помилки. І президент, і коаліція триматимуть ситуацію в контрольованій напрузі, — пояснює політолог. — Тому я не думаю, що Ющенко й Верховна Рада підуть у відпустки.
На переконання Віталія Кулика, безрезультатність переговорів щодо підписання універсалу — проблема невелика. Питання про його підписання буде підніматися знову. Можливо, у новій версії. Так чи інакше, універсал ще може зіграти вирішальну роль у розв"язанні політичної кризи.
— В оточенні Ющенка є люди, яким вигідно, щоб уряд Юрія Єханурова залишався діючим якомога довше, — каже керівник Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній, 36 років.
Він також висловив думку, що розпуску Верховної Ради, швидше за все, не буде. Президент затягуватиме час, для того щоб спровокувати парламент на нові помилки й антиконституційні заяви — на кшталт намірів обрати прем"єра без подання президента.
— Під час цієї паузи Віктор Ющенко може заявити, що він дає антикризовій коаліції ще один шанс. Наприклад, знайти більш поміркованого кандидата до Дня Незалежності.
На думку Олеся Донія, Віктор Ющенко зараз нагадує давньогрецького полководця Нікія. Той славився своєю повільністю та боягузтвом. Але водночас вважався тоді чи не найкращим стратегом. Бо внаслідок його повільності суперник або відступав сам й припускався помилок, або проблема зникала сама по собі.
Коментарі