Партія регіонів пропонує новому парламенту збільшити кількість помічників-консультантів депутата Верховної Ради з чотирьох до шести чоловік. Автори ідеї — нардепи Микола Комар, Григорій Маньковський та Олексій Корсаков.
Усі вони запевняють, що це не потребує додаткових витрат з державного бюджету. Законопроект N1121 вже зареєстрований у парламенті 10 липня.
— Сьогодні чотирьох помічників для українського депутата цілком достатньо, — каже колишній народний депутат та член Блоку Володимира Литвина Володимир Кафарський, 57 років.
Політик пояснює це тим, що майже триста нардепів у новій Верховній Раді самі не розуміються на законодавстві. Тому вони не зможуть ефективно працювати та завантажувати своїх помічників потрібною роботою.
— У такому разі шість помічників депутата просто носитимуть за ним портфелі, — каже Володимир Кафарський. — А це нікому не потрібно.
У Молдові помічники депутатів узагалі працюють виключно на громадських засадах
На Заході вже давно запроваджено нову практику використання депутатських помічників. Там існують спеціальні служби консультантів, які допомагають партіям в цілому організовувати роботу всередині парламенту.
У Великій Британії крім штатних двох-трьох помічників, яких депутат обирає собі сам, при комітетах існують спеціальні служби консультантів. Ці дорадники прикріплюються до парламентаря. Зазвичай це є знані фахівці з окремих питань, які виконують для членів парламенту необхідні аналітичні дослідження.
У Росії кожному нардепові держава оплачує послуги чотирьох помічників. Можна мати їх і більше, але вже за свій кошт. У Молдові помічники депутатів узагалі працюють виключно на громадських засадах. Держава їм нічого не платить. В Білорусі депутатові дозволено мати двох помічників з оплатою праці із держбюджету та ще трьох — на громадських засадах. У Польщі кожен народний обранець на утримання свого апарату асистентів отримує від 12 до 14 тис. злотих на місяць, це приблизно 19–22 тис. гривень. Скільки у нього буде асистентів і яку зарплатню їм виплачувати, польський парламентар визначає сам.
— Такі консультативні служби варто створювати і в Україні, — переконаний Володимир Кафарський. — Від них буде більше користі, ніж від окремих помічників.
Сьогодні всі чотири помічники вважаються штатними працівниками й отримують зарплату із державного бюджету. В середньому вона становить 1500–1800 гривень.
— Раніше певну частину грошей розподіляв сам депутат, — пригадує Володимир Кафарський. — Він вирішував, кому заплатити за роботу більше, кому — менше. Як буде зараз, невідомо.
Що ж до статусу державного службовця, то поки що його мають двоє з чотирьох помічників. За словами Володимира Кафарського, цей статус лише підвищує відповідальність помічника за зроблену роботу.
Коментарі