четвер, 10 серпня 2006 15:02

"Цей клан прийшов надовго"

  Михайло Волинець: ”Сподіваюся, МВС хоча б не використовуватимуть для боротьби з опозицією”
Михайло Волинець: ”Сподіваюся, МВС хоча б не використовуватимуть для боротьби з опозицією”

Народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко, голова Конфедерації вільних профспілок Михайло Волинець, 50 років, прогнозує, що соціально-економічна ситуація на Донбасі не поліпшиться, і розраховує стати міністром вугільної промисловості в тіньовому уряді.


Партія регіонів задовольниться вже отриманою владою?

— Вони не збираються зупинятися. Зараз триває активна робота з поширення впливу на Дніпропетровську область. Там для бізнес-імперії Рината Ахметова є багато привабливих об"єктів. Далі вони намагатимуться закріпитися в центрі. А потім під ширмою підтримки Ющенка прорватися на Західну Україну.

Чи варто очікувати поліпшення життя на Донбасі?

— Навряд чи. Там, де мала відбутися реструктуризація шахт, вони розкрадалися. Величезні кошти з держбюджету виділялися для створення нових робочих місць там, де шахти закривали, — вони теж розкрадалися. І замість обіцяного донецькими економічного дива  приходило соціальне лихо.

Люди там не живуть, а виживають. Деградують. Хто ще має здоров"я, ті йдуть добувати вугілля вручну в копанках. Це рабська праця. У деяких місцевостях, як-от в Українську, цілі багатоповерхівки покинуті. Але при цьому ці ж люди голосують за Партію регіонів. Бо їх зомбували. Казали, що в усіх бідах винен Київ.  Людей просто обдурили й використали.

Вугільна промисловість фінансується з державного бюджету. Цього року на неї передбачено виділити понад 4 мільярди гривень. Але видобутим вугіллям розпоряджаються клани. Ринату Ахметову вигідно, щоб шахтарі ніколи не жили добре — бо на цьому політично грають.

Як оцінюєте новий уряд?

— Андрій Клюєв очолив паливно-енергетичний комплекс не випадково. Для донецьких це ключовий напрям. Клюєв відповідальний за постачання енергоносіїв для їхньої промисловості. На податкову вони теж поставлять свою людину.

У 90-х Джарти отримав прізвисько "Васька-Паяльник"

Є багато запитань до деяких міністрів. Наприклад Василь Джарти — людина явно від кримінального світу. У 90-х отримав прізвисько "Васька-Паяльник". Не важко здогадатися чому. Тепер очолив Міністерство охорони навколишнього середовища: буде торгувати ліцензіями, заробляти гроші. Віктор Янукович і Микола Азаров — це виконавці в руках Ахметова. І з їхнім приходом до уряду ситуація стає гіршою, ніж при Кучмі.

Чому?

— Тоді існував баланс кланових інтересів. Були клани Суркіса—Медведчука, Пінчука, Коломойського, Ахметова. Ще Гайдук суттєво впливав у промисловості. Тобто було п"ять центрів впливу. Кожен мав свою інфраструктуру, футбольні команди, медіа, свої вотчини. Вони конкурували між собою, й абсолютної влади не мав ніхто. Зараз все опиняється в руках одного клану. І коли кажуть, що в донецьких немає якогось загальнонаціонального проекту, то є неправда. Це проект перетворення України у щось на зразок латиноамериканських держав. Більшість людей залишатимуться бідними, водночас буде один клан мільярдерів.

Але ж в уряді є люди Ющенка — хіба вони не здатні контролювати ситуацію?

— Віктор Ющенко по суті амністував донецьких. Цей клан прийшов надовго. Їх дуже важко буде контролювати. Я знаю, наскільки вони системно й потужно працюють. У хід іде все: гроші, сила, вплив, залякування. Крім того, вони постійно вчаться, вдосконалюють власну організаційну структуру. Не шкодують грошей на високоінтелектуальні кадри. Зараз, приміром, набирають менеджерів, юристів, економістів, піарщиків. Врізаються в державні інституції, нарощують медіа-потенціал. І може статися так, що одного дня їм не буде жодної противаги.

Як ставитеся до того, що в цьому уряді погодився працювати Юрій Луценко?

— Свого часу Юра мав величезні політичні дивіденди як політик, що боровся за демократію. Люди сподівалися, що тільки йому під силу втілити у життя гасло "Бандитам — тюрми!". Але це вже в минулому. Луценко зробив помилку. Працюючи в уряді Януковича, він однозначно втратить свій авторитет і політичну вагу. Сподіваюся, МВС хоча б не використовуватимуть для боротьби з опозицією.

Тимошенко вже заявляла про проблеми, які з"являються у її соратників — Олександра Турчинова й Андрія Кожем"якіна...

— Не тільки в них. Знову тиснуть на мою сім"ю. Почали  демонстративно стежити за сином. І це після того, як він трохи більш як два роки тому дивом залишився живим після викрадення.

Зараз Тимошенко своїми заявами зуміла попередити спроби тиску на Турчинова й Кожем"якіна, але восени нападки на БЮТ почнуться з новою силою. Тепер оточення Ющенка боротиметься проти Тимошенко більше, ніж проти донецьких.

Боятимуться її як альтернативи Ющенкові на президентських виборах?

— Вони переконані, що до Тимошенко можуть перейти його виборці. Знають, що Юлія Володимирівна розумна жінка, здатна пояснити людям, що великої різниці між "донецькими" і "любими друзями" немає. Різниця лише у статках.

Тіньовий уряд створюватимете?

— Обов"язково. Можливо, в ньому мені запропонують посаду міністра вугільної промисловості — 1998 року Юлія Володимирівна  вже на неї запрошувала. Робота у тіньовому уряді зобов"язує міністрів до більшої відповідальності, ретельнішого відстеження ситуації в своїх галузях. Будемо пропонувати суспільству альтернативи. Але без відповідного закону тіньовий уряд буде лише публічним, хоча й  доволі дієвим інструментом. Спокою уряд Януковича не матиме. Ми дуже уважно стежитимемо за його діяльністю.

Що буде з паливно-енергетичним комплексом?

— Зараз урядові Януковича вкрай потрібні прогнозовані ціни на нафту й газ. На певний час вони домовляться з Росією, аби вартість енергоносіїв не зростала. Але знову ж таки постає запитання: чим будуть розплачуватися за ці домовленості?

Знаючи донецьких, можу сказати: нині вони докладуть максимум зусиль для стабілізації економіки. Підуть на певні збитки — щоправда, не з власної кишені. Перекладуть їх на підприємницькі кола й державний бюджет. Підкачають трохи грошей з інших регіонів. Бо чудово усвідомлюють: їм украй потрібно пережити ці осінь та зиму.

Зараз ви читаєте новину «"Цей клан прийшов надовго"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути