Veresen
Економіст з міжнародних економічних відносин. Тема захищенної наукової роботи - "Пороги міжнародних ринкових відносин в науці" (на німецькій мові).
29.11.2013
1663
4

Дух спонукає матерію

_________________________________________________________________________

"Mens agitat molem" (Вергілй "Енеїда", 6 - 727). Пращури українців залишили на українській ойкумені чимало важливих настанов для майбутніх поколінь нащадків. Одна з них - діалектичні пари назв від міркуючого Сяну до тихого Дону, від холодного Білого моря до теплого Чорного моря. Так, поряд міста з назвою "Перемишль" (судження) знаходиться місто з назвою "Перечин" (чин - дія). Розсудливі наші лемки ("lemma" - судження) сусідять з рішучими "волинянами", "осідлі" метропольні кияни сусідять з "похідними" і "діловими" козаками ("cosa" - діло), тощо. Діалектика - основа розвитку.

__________________________________________________________________________

На прохання наших читачів продовжуємо розглядати свідчення давніх іноземних писемних джерел про Україну. На черзі - свідчення Клавдія Птолемея (жив у 89 - 167 роки після Різдва Христового). Клавдій Птолемей жив у добу правління Марка Аврелія, вивчав і займався математикою, оптикою, астрономією, географією. У зрілому віці написав "Географічний підручник", у якому наведені точні свідчення про землю і народ України.

Текст грецькою мовою: "Των δε ειρημενων εισιν ανατολικωτεροι υπο μεν τους Ουενεδας (παλιν) Γαλινδαι και Σουδινοι και Σταυανοι μεχρι των αλανοι" - На схід від раніш названих венеди, суть, галінди і судини, і ставани впритул до аланів ...".

Назви "венети", "судини" були пояснені у попередніх нарисах. Зокрема, "судини" названі від назви ріки Прип'ять, яка у давнину мала назву "Судь" (Суджа). Значення назви "судини" передає пізніший етнонім "анти" (Йордан), утворений від шведського слова "anta" (anta-ga) - "судження" (судини), "рішення", як "воля" (волиняни). Це значення має також назва "лемки" ("λημ" - воля людини, "lemma" - судження).

Назва "галінди" - "кормчі" - "спонукаючі" стосується "Кормчої землі" навколо гори Говерла ("рутени" - від "ruta" - шлях), яка мала назву "Шіпінська земля" ("ship" - ковчег), або "Лодомерія" (англійською - Lodostar - Провідна зоря). Водночас, санскрит "gali" - ругати, наставляти, докоряти. Назва галінди у К. Птолемея прив'язана до назви ріки "Стрий" (Стрибог - Посейдон, Нептун), як називався Дністер (записаний також, як Агаліндус - Погонич, Стрий; пор.: "стривай", або ж, "streiten", "streben"). У "Велесовій книзі" вони названі "венди" - від старослов'янського "венде" (веде, вести; пор. селище "Вендичани").

Назва "ставани" у Клавдія Птолемея стосується жителів метропольної Київської землі. Санскрит "sthava" - жити, бути осідичем, або бути селянином (латинь "sella" - престол). "Ставани" Клавдія Птолемея у "Баварського географа" (IX сторіччя) названі "сіттичі" на основі слова шведського, старонімецького, франкського слова "sitten" (satt) - жити, бути осідичем, сидіти на престолі (пор. "Сатанов", "Житомир").

Нарешті, назва "алани" ("αλης" - "αλις" - "алізони" у Геродота: "стади", "купно") стосується вільних поселенців "козаків", які у списку "Баварського географа" (IX сторіччя) мають назву "стадичі" (від шведського "stadd" - похід, полк). В Україні козаки жили "полками" (стадницями).

________________________________________________________________________

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Костянтин Боровий Російський опозиційний політик
Олексій Голобуцький Заступник директора Агентства моделювання ситуацій
Роман Кулик Офіцер Збройних сил України
Георгій Учайкін Голова Української асоціації власників зброї
Євген Глібовицький Експерт із довготермінових стратегій