В Україні збереглася найбільша в Європі популяція болотяних черепах виду Emys orbicularis. Цих тварин охороняє Міжнародна Червона книга. Але екологи б"ють на сполох: черепах, які живуть у лісових болотах і ставках, стає з кожним роком менше. Їх нищать браконьєри.
— Черепах вивозять за кордон, де їх подають у ресторанах як делікатеси, — обурюється 41-річний Сергій Григор"їв із Науково-просвітницького центру Київського зоопарку. — У Німеччині, наприклад, своїх болотяних черепах уже не залишилося. Усіх з"їли, бо прирівнювали їх до риби. І в Україні зараз те саме відбувається. Наприклад, в Черепашому озері в селі Глібівка Вишгородського району Київської області вже не залишилося жодної черепахи.
Знищує їх і пристрасть міських жителів до "екзотичних" домашніх улюбленців. Тварин виловлюють і продають за копійки.
— Люди заводять болотяних черепах, тому що вони рухливіші за сухопутних. Але доглядати за цими тваринами складно, — розповідає Кирило Трантін із Науково-просвітницького центру столичного зоопарку. — У неволі ідеальним середовищем для них є акваріум із піщаним дном — щоб черепаха не пошкодила кінцівок. На поверхні води має бути "острів" із лампою над ним. Черепасі потрібно не лише тепло, а й ультрафіолет. Інакше не виробляється вітамін Д3, без якого деформується панцир.
Черепах подають у ресторанах як делікатеси
— Без ультрафіолету через рік черепахи починають помирати, — додає 35-річний Володимир Тищенко із того ж центру. — "Спеціалісти" на пташиних ринках кажуть покупцям, що перший рік опромінювати тварин не треба, щоб швидше збути товар.
Болотні черепахи — хижаки. У природі вони харчуються ікрою, пуголовками, комахами, дрібною рибою. І споживають цю їжу лише у воді.
— На Пташиному ринку в Києві можна купити черепаху за п"ять-десять гривень, — розповідає Сергій Григор"їв. — Але ж треба придбати ще й акваріум за кілька сот гривень. А це мало хто робить. А коли тварина набридає, її викидають.
Дехто — на смітник або на вулицю, інші приносять і пускають черепах у ставки Київського зоопарку. Їх вісім, і в кожному зараз живе приблизно по 60 черепах. Працівники зоопарку хочуть випусти частину на волю. Але бояться, що браконьєри дізнаються з телебачення чи газет, в якому місці їх випустили, і переловлять.
— Боротися з браконьєрами дуже важко. Закони суперечать один одному, — розповідає Кирило Трантін. — Черепахами торгують в Києві кілька "бариг" на Пташиному ринку і пара зоомагазинів.
Щоліта столичний зоопарк кілька разів проводить акцію "День ЧЕ": людям пояснюють, як доглядати за болотяними черепахами, якщо ті потрапили в неволю.
Наша черепаха швидко повзає і плаває
Emys orbicularis, або Європейська болотяна черепаха, — це єдиний вид черепахи, що водиться в Україні. Саме на неї схожа тітонька Тортіла з казки про Буратіно. Ця черепаха швидко повзає і плаває завдяки перетинкам між пальцями.
Раз на 15–20 хвилин черепахи підіймаються на поверхню водойми, в якій живуть, щоб запастися повітрям. Також вони регулярно приймають "сонячні ванни" на березі. Цим користуються браконьєри, які виловлюють на продаж занесених до Червоної книги тварин.
Коментарі
5