12 листопада, понеділок — Священномучеників Зиновія та його сестри Зиновії. Увірувавши в Христа, вони роздали своє майно бідним. Зиновій володів даром зцілення. Його обрали єпископом християнської общини в Кілікії, нині Туреччина. 285 року, під час гоніння на християн, брат і сестра прийняли мученицьку смерть.
13 листопада, вівторок — Преподобних Никодима та Спиридона проскурників. Прийнявши постриг у Києво-Печерському монастирі, ці ченці випікали проскурки протягом тридцяти років. Поховані в Ближніх печерах, ХІІ ст.
14 листопада, середа — Святих Косми та Даміана Асійських і матері їхньої Богдани (Феодотії). Брати жили в ІV cт. у місті Асія, Мала Азія. З дитинства мати виховувала їх у християнській вірі. Творили чуда і зцілювали молитвами. За лікування ніколи не брали грошей, за що люди прозвали їх безсрібниками.
В Україні Кузьму та Дем"яна вважали покровителями ремесел, шлюбів і домашніх тварин. Ковалі шанували їх як своїх цехових патронів. За легендою, брати скували перший плуг, запрягли змія й проорали ним від моря до моря Змієві вали. Вони навчили людей землеробства й садівництва, тому цього дня радять садити й пересаджувати дерева, сіяти фруктові сіянці — будуть гарно родити. Варто також пересушити цибулю, щоб влітку не було стрілок. До "святих лікарів" звертаються з проханням позбавити грижі, лихоманки, вилікувати зуби, спинити кровотечі, захистити людей і тварин від зурочення і пристріту.
Молодь на Кузьму-Дем"яна робила "курячу складку" — дівчата готували різноманітні страви з курятини, яку ймовірно ще язичники приносили в жертву божественним ковалям.
15 листопада, четвер — Мучеників Акиндина й Пигасія, які в IV ст. за християнську віру прийняли смерть від персидського царя Сапора ІІ (310–381 рр.).
16 листопада, п"ятниця — Преподобної княгині Анни. Вона була донькою великого князя київського Всеволода й сестрою Володимира Мономаха. 1086-го прийняла постриг у київському монастирі святого Андрія. Згодом стала ігуменею. Тут вона заклала першу дівочу школу, де навчали грамоти, ремесел і співу. По її смерті 16 листопада 1113 року обитель стали називати Янчиним монастирем.
17 листопада, субота — Освячення Софії Київської 1039 року. Собор був центром суспільно-політичного життя Київської Русі. Тут приймали іноземних послів, складали літописи, розташовувалася бібліотека. 1054-го поховали князя Ярослава Мудрого.
18 листопада, неділя — Мучеників Галактіона та Єпистимії, які жили в ІІІ ст. Вони були нареченими. Потай прийнявши християнську віру, пішли до чоловічого та жіночого монастирів на горі Публіон. Коли язичники схопили Галактіона, з ним на муки пішла й Єпистимія. До цих святих із молитвами зверталися закохані та дівчата, які хочуть вийти заміж.
Коментарі