
Українці відклали покупку житла до стабілізації політичної та економічної ситуації в країні. У січні-березні в Києві було зареєстровано трохи більше 3 тис. угод, з яких близько 70 % припало на сектор первинної нерухомості.
Про це повідомив керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов, пише "Капітал".
Однак українці купували житло далеко не у всіх новобудовах. Наприклад, у будівельної компанії "Київміськбуд" продажі залишилися на торішньому рівні, розповів президент холдингу Ігор Кушнір. Інші забудовники зафіксували падіння продажів в 20-30 разів, нарікає президент девелоперської компанії "К. А. Н. Девелопмент" Ігор Ніконов.
"Багато хто не хочуть називати цифри, але власники бізнесу кажуть мені саме про такі показниках", - зазначає він. Зараз в деяких будинках продається по 5-10 квартир на місяць, тоді як у минулому році - по 200-300, пояснив співрозмовник видання.
"У тих, хто продавав житло за курсом нижче 10 гривень за долар, спостерігався високий попит, у решти угоди практично зупинилися", - уточнила заступник директора з маркетингу компанії "Міськжитлобуд" Ангеліна Деревльова.
Головна причина падіння продажів - різка девальвація національної валюти, каже Ігор Ніконов.
"Будівельники залучають кошти в іноземній валюті, тому і продають квартири в прив'язці до курсу долара", - сказав він, додавши, що у національній валюті житло подорожчало у відповідності з девальвацією. За словами експерта, залучати гроші під будівництво проекту в гривні неможливо, так як ставка становить 24 % річних, що нереально для забудовників.
Покупці бояться вкладати кошти в нерухомість через нестабільної політичної ситуації в країні, вважає експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
"Люди не розуміють, що буде завтра, і побоюються, що зможуть втратити свою нерухомість", - пояснив він.
Більшість клієнтів зараз купують апартаменти тільки у введених в експлуатацію будинках, визнає фінансовий радник девелоперської компанії UDP Юрій Серещенко.
"Покупці побоюються, що деякі новобудови можуть бути не введені в експлуатацію", - зазначив він.
При цьому кількість киян, які хочуть здати свою нерухомість в оренду, активно зростає. З дослідження, проведеного порталом Adress.ua і дослідницькою групою Colliers International, в березні 2014 р. база пропозицій по здачі однокімнатних квартир зросла на 70% до 12,1 тис.
Орендодавці, які зіткнулися з різким зростанням конкуренції, змушені були піти на поступки. За даними дослідження, в березні 2014 р. порівняно з аналогічним місяцем 2013 р. оренда подешевшала на 19% до $635 в місяць. Президент Асоціації банківської оцінки Сергій Фролов каже, що багато орендодавців при розрахунку вартості оренди враховують старий курс -- 8 гривень за долар.
"В іншому випадку орендарі відмовляють знімати апартаменти", - зазначає він. Знайти йому заміну зараз вкрай складно: охочих платити за оренду квартири за сьогоднішнім курсом національної валюти зменшується з кожним днем.
Коментарі