понеділок, 21 січня 2013 16:25

"Можновладцям легше платити компенсації, ніж щось міняти у правоохоронній системі" - Захаров

"Можновладцям легше платити компенсації, ніж щось міняти у правоохоронній системі" - Захаров
Євген Захаров. Фото: pohlyad.com

Європейський суд з прав людини оприлюднив рішення за рекордною кількістю позовів проти України - Київ програв усі 211 справ. З бюджету позивачам буде виплачено понад 1,1 мільйонів євро, що складає 11,7 мільйона гривень.

206 справ стосуються порушення прав громадян на справедливий суд у зв'язку з невиконання судових рішень, які були ухвалені нашими судами, зазначає співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров, 60 років. Йдеться про невиплати зарплат.

Чому рішення вітчизняних судів не були виконані?

- Справа в тому, що існує негласний мораторій на виплату заборгованої зарплати працівникам державних підприємств-банкрутів. Якщо у них і з'являються кошти за продаж майна, то спочатку треба розрахуватися з бюджетом, а потім з людьми. У результаті банкрути не розраховуються з працівниками по кілька років. Люди подають до судів і виграють. Але рішення не виконують. Таких ухвал з 2005 року було 70-80% від загальної кількості рішень українських судів. Так тривало, доки Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) не ухвалив пілотне рішення по справі Юрія Іванова проти України. Пілотне означає, що у державі є системна проблема, яку треба вирішити протягом року. Минуло вже два роки, і Євросуд визнав, що проблема лишилася і автоматично виніс ухвали по всіх аналогічних справах, що накопичилися за цей час.

Про що решта 5 справ?

- Вони стосуються жорстокого поводження з ув'язненими. Найпоказовіша — про події п'ятирічної давнини в Ізяславській колонії №31, де жорстоко побили 40 засуджених як організаторів масового протесту. Напередодні усі засуджені — 1200 чоловік — відмовилися від їжі, протестуючи проти умов утримання і сваволі адміністрації. Туди приїхала комісія Державного департаменту з питань виконання покарань, яка обіцяла усе владнати. Увечері голодування припинили. А коли комісія поїхала, в колонію ввели спецпідрозділ у масках і в бойовому спорядженні. Вони жорстоко побили більше 40 в'язнів, яких для цього привели до штабу, – саме тих, хто заявив комісії про вимоги засуджених. Їм поламали ребра, кістки, носи, повибивали зуби тощо. Одразу після цього їх розділили на дві групи і перевезли в Рівненське та Хмельницьке СІЗО, у тому одязі, в якому вони були, хоча стояли січневі морози. Усі їхні речі залишилися в колонії. У СІЗО в'язнів знову жорстоко били, потім етапували в інші колонії.

Я тоді займався цією справою, звертався до Генпрокуратури, зустрічався з деякими з цих в'язнів. Зібравши матеріали, ми намагалися домогтися справедливого розслідування в Україні. Але нам відмовили усі судові інстанції. І ось Європейський суд з прав людини визнав Україну винною у катуванні ув'язнених та порушенні їх права власності. Присудив кожному з 15 заявників компенсацію в 25 тисяч євро плюс відшкодування судових витрат. Тепер держава має заплатити 435 тисяч євро за ті дії правоохоронців. Крім того, суд вказав на неприпустимість існування спецпідрозділу в системі покарань.

Чому в нашій країні такі системні порушення? Хто їх має виправити?

- Бо права людини не є пріоритетом для нашої владної верхівки. Про ці проблеми давно відомо. Парламент ухвалив закон про гарантії держави щодо виконання рішень судів. Але у мене великі сумніви, що його виконуватимуть. Бо законодавець не усунув причини, внаслідок яких люди не отримують зароблені гроші. А влада розуміє, що якщо усуне, то на цих підприємствах-банкрутах усе покрадуть і держава не отримує своїх коштів.

Які проблеми вирішить новий Кримінально-процесуальний кодекс?

- Виплата зарплати не стосується кримінального права. Кодекс містить багато запобіжників проти незаконних затримань і катувань. Якщо буде політична воля, щоб його сумлінно виконували, то ситуація має покращитися. Але на сьогодні значного покращення не видно. Хіба що менше стали затримувати громадян, трохи розвантажилися слідчі ізолятори. А от незаконні дії правоохоронців під час розслідування злочинів просто так не викорінити. Жоден кодекс не убезпечить від того, щоб людині щось підкинули. А потім спробуй докажи, що ти не верблюд. Має змінитися ментальність у правоохоронців і суддів.

Це рішення Євросуду Україна може оскаржити?

Навряд чи держава на це піде, бо для цього нема ніяких підстав. Воно набуде чинності протягом трьох місяців, після чого мають виплачувати компенсації. Для цього в держбюджеті є окрема стаття. Саме цю частину рішень Євросуду Україна виконує вчасно і в повному обсязі. А щодо усунення причин системних порушень, то з цим значно гірше. Бо прокуратура так і не розслідує такі справи. І домогтися цього неможливо. Крім того, потрібна робота Верховної Ради, судів, адвокатури, міліції. Має бути реформована система кримінальної юстиції. Поки що можновладцям легше платити громадянам компенсації, ніж щось міняти у правоохоронній системі.

 

Зараз ви читаєте новину «"Можновладцям легше платити компенсації, ніж щось міняти у правоохоронній системі" - Захаров». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути