четвер, 08 жовтня 2015 19:48

Аграрії в центрі Києва вимагають продовження мораторію на продаж землі
12

8 жовтня, понад 500 фермерів з усієї України влаштували в центрі Києві демонстрації проти відкриття ринку землі.

"Це ще не страйк. Це попереджувальна акція. Якщо нас не почують люди, які творять закони, то ми прийдемо сюди з сім'ями, з дітьми. Ми можемо привезти під парламент і 50 тисяч чоловік", - каже Анатолій Довгань, голова Асоціації фермерів Запорізької області, член Політради Аграрної партії України.

Торгувати потрібно збіжжям, а не землею - пояснюють мітингувальники. Приводом для протесту стала нещодавня заява уряду, про бажання провести експеримент – виставляти на продаж з аукціону державні землі та те, що 1 січня закінчується мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Аграрії вимагають від депутатів продовжити дію мораторію.

"У нас немає ні законодавчої бази, ні сформованої ціни на землю. В Бразилії, приміром, землі сільськогосподарського призначення коштують 20-30 тисяч доларів за гектар, в Європі - в середньому 10 тисяч євро. Виходячи з якісних характеристик наших ґрунтів, земля не може коштувати дешевше 250 тисяч гривень за гектар", - пояснює Сергій Гайдай, заступник голови Аграрної партії України.

За словами Сергія Гайдая, люди зараз доведенні до такого зубожіння, що готові продавати свої наділи і за 10 тисяч гривень за сотку, тобто в десятки, а то сотні разів дешевше реальної вартості. Інший ризик – хто зможе її сьогодні купити. У фермерів немає коштів, щоб викупити землі, які вони орендують.

"У нас є 7 млн. власників паїв. Так, поки не буде завершена земельна реформа, вони не можуть повністю розпоряджатися своєю власністю, однак немає жодних гарантій, що не буде спекуляцій. Ми всі пам'ятаємо, як відбулася приватизація промисловості, коли всі заводи і фабрики опинилися в руках людей наближених до влади. Де гарантії того, що це ж не станеться з землею?", - говорить Ірина Діденко, координатор напряму земельних питань Аналітичного центру Аграрного союзу України.

За словами лідера Аграрної партії України Віталія Скоцика, із 17 інструментів обігу землі, які є в світовій практиці в Україні зараз діє лише 2, і перш ніж говорити про продаж землі потрібно впровадити усі ці інструменти.

"Запровадження ринку землі можливе лише коли в країні буде стабільна соціальна, економічна, і політична ситуація і то лише після загальнонаціонального обговорення, можливо навіть з проведенням референдуму. Нам потрібно не повторити тих помилок, які зробила, скажімо, та ж Бразилія. Так, вони швидко наростили темпи розвитку економіки, однак необдумана земельна реформа призвела до того, що земля опинилась в руках обмеженої кількості людей та іноземних корпорацій і зараз держава вимушена впроваджувати цілі програми, аби зацікавити людей повертатися в село і працювати на землі", - зазначає Віталій Скоцик.

До мітингувальників виходять депутати-аграрники. Обіцяють, що недопустять зняття мораторію.

"З 1 січня мораторій не може бути знятий. Ще не готове законодавство. Ми повинні прийняти ще принаймні 6-7 законів, щоб усунути всі ризики, врегулювати орендні відносини, закрити питання кадастру, виписати усі правила гри. Сьогодні питання землі – дуже заполітизоване питання і потрібно почути і врахувати всі сторони, перш ніж приймати політичне рішення" - розповідає Олександр Бакуменко, народний депутат України, член Політради Аграрної партії України.

"Коли немає довіри до влади – ми не можемо говорити про завершення земельної реформи. Хто сьогодні з вас може купити землю, хто може бути впевненим, що він власник і у нього ніхто цієї землі не відбере? Ми не можемо допустити, аби землю скупили люди, які не мають відношення до неї, які не працюють самі на землі", - говорить голова парламентського комітету з аграрної політики, народний депутат України Леонід Козаченко.

Аграрії попереджають, що залишати земельне питання на самотік не збираються. 17 асоціацій, які входять до Аграрного форуму, уже створили страйковий комітет.

"У нас працює потужна робоча група, яка представить своє бачення земельної реформи. Земельне питання, це навіть не податкова політика, земля – це кров нації, і якщо влада почне через коліно ламати громадську думку щодо землі, мені навіть важко спрогнозувати, що буде, можуть початись просто некеровані процеси", - каже голова Аграрного союзу України, член Аграрної партії України Геннадій Новіков.

Аграрії передали народним обранцям своє звернення, в якому описали ризики, які несе відкриття ринку землі в нинішніх умовах та обґрунтували необхідність прийняття закону, який продовжить мораторій на продаж землі ще на 10 років.

Зараз ви читаєте новину «Аграрії в центрі Києва вимагають продовження мораторію на продаж землі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути