пʼятниця, 03 червня 2016 14:31

Надійні способи боротьби з розумовою та фізичною втомою

Надійні способи боротьби з розумовою та фізичною втомою
Фото: ua.golos.ua

Нервове виснаження виникає поступово. Після тривалої розумової чи фізичної роботи організм виснажується. Ці збої важко помітити відразу.

Для наочності можна порівняти роботу фермера, який весь день оре, сіє чи збирає врожай, та одноманітну роботу вченого. Здавалося б, перший більше втомлюється від фізичної роботи. А другий сидить увесь день за столом і думає. Увечері втома огортає обох. Але вона різна. В першому випадку це слабкість фізична - наслідок напруженої праці, у другому розумова - результат інтелектуальної роботи.

Наскільки відрізняється сама втома, настільки і методи відновлення. Якщо робити це неправильно, може виснажитися організм і виникне депресія.

Симптоми фізичної і розумової втоми

Фізична - біль у м'язах, аж до печіння, неможливість змусити себе рухатися.

Розумова - сонливість, небажання чим-небудь цікавитися - читати, дивитися тощо.

Способи відновлення протилежні тій діяльності, яка привела до слабкості. Так, після фізичного навантаження краще поєднувати малорухливість і активну розумову діяльність - читати, дивитися пізнавальні передачі, вирішувати кросворди, грати в інтелектуальні ігри, можна навіть у комп'ютерні.

Після розумового навантаження варто знайти фізичну активність, яка приносила б задоволення: катання на велосипеді, йога, басейн, настільний теніс або праця на дачі.

Але домашня робота рідко дає бажану розрядку, адже при цьому задіяно мало м'язів, а мозок "не відключається": продовжує аналізувати справи, класифікувати тарілки на миті і немиті.

Як запастися "м'язовим паливом"

З фізичною втомою все очевидно: це слабкість м'язів, яким потрібен час, щоб відновитися, природна реакція на витрату енергії і сигнал про її нестачі. При тривалому навантаженні падає рівень глюкози в крові. У м'язах накопичується молочна кислота, від чого вони втрачають здатність нормально скорочуватися і слабшають. Вона з'являється через те, що глюкоза окислюється частково, не до вуглекислоти і води, як зазвичай. Причина ж цієї "недоробки" - в нестачі кисню, без якого процес не може завершитися.

Важливо дозволити м'язам побути в бездіяльності: в спокої, а особливо під час сну, вони повертаються в робочий стан і будуть готові до нових навантажень. А в цілому енергії організму можна додати їжею: повільними вуглеводами і білком.

Відпочинок на дивані посилює втому

З розумовою втомою все не так очевидно. В мозку підвищується витрата кисню і накопичується молочна кислота, розвиваються гальмівні процеси в корі головного мозку. Знижується інтелектуальна продуктивність, пам'ять і концентрація уваги. Стає складно сприймати нову інформацію і обробляти її.

Але є й інша сторона. Мозок - не м'яз. І коли він стомлений, судинні реакції в організмі абсолютно протилежні тим, які бувають при тілесному стомленні. Артерії мозку активно забезпечуються кров'ю, судини внутрішніх органів розширюються, а периферичні - звужуються.

Крім того, вчені ще в минулому столітті довели зв'язок між втомою м'язів і центральної нервової системи. Чим активніше інтелектуальне навантаження, тим менш енергійно працює слідом за цим мускулатура. Спокій тільки підсилює подібні процеси. Тому, як говорили в мультфільмі, людина відчуває, що "Так за день втомлююся - ледь сил вистачає телевізор дивитися". Щоб не розвинулося хронічне порушення мозкового кровообігу, треба "розігнати кров".

Читайте також: Як боротися з алергією на тополиний пух?

Якщо зарядка вечорами видається чимось нереальним, а зайнятися спортом після інтелектуальної роботи немає можливості, просто погуляйте або побоксуйте спортивну грушу. Тоді мозок знову зможе сприймати нову інформацію і той же фільм перед сном ви по-справжньому побачите, а не відчужено спостерігатиме за мерехтінням яскравих кадрів.

Зараз ви читаєте новину «Надійні способи боротьби з розумовою та фізичною втомою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути