Майже 11% українців давали хабарі 2014 року. Такі дані соцопитування Фонду "Демократичні ініціативи". Провів його спільно з Центром Разумкова. Майже 19% людей не захотіли відповідати на запитання. А 70% кажуть, що торік хабарів не давали.
— Дані таких соцопитувань не відповідають на запитання, якою мірою корумповане наше суспільство. Хабарі зазвичай дають на найнижчому рівні — лікарям, даїшникам, чиновникам, — говорить 28-річна Дарія Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції. — Це так звана дрібна побутова корупція. Відбувається тоді, коли не працює державний апарат. Коли держслужбовці не сприймають свою роботу як таку, що має на меті обслуговувати громадян.
Є багато причин для цього: недофінансування, погані кадри тощо. Але всі вони зводяться до однієї великої причини — розкрадається державний бюджет. Те, що людина має платити медику, але при цьому лягти в лікарню, де тричі на день годують ячневою кашею, означає одне: ті гроші, що мали б піти на реформування системи охорони здоров'я, хтось кладе в кишеню.
Коли в Україні почнуть саджати людей рівня міністра чи його заступника, прокурорів, суддів — тоді щось зміниться на краще. Якщо ж корупція й надалі залишатиметься безкарною, скільки б ми не говорили, що українці не повинні толерувати її, не давати хабарів — це нічого не дасть.
580 000 доларів становить розмір найбільшого хабара в Україні 2014-го. Стільки вимагав від підприємця чиновник Головного управління Держземагентства в Миколаївській області за укладання договору щодо оренди земельної ділянки. Підприємець хотів узяти в тимчасове користування 1,7 тис. га землі. 29 січня 2014 року правоохоронці затримали хабарника на гарячому. Чиновникові загрожує до 12 років ув'язнення з конфіскацією майна.
Коментарі