Створити "Міжмор'я" — союз країн від Балтійського до Чорного моря — пропонує новообраний президент Польщі 43-річний Анджей Дуда.
— Я обмірковую ідею створення партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів, — заявив він в інтерв'ю "Польському агентству преси" напередодні своєї інавгурації 6 серпня. — Це серйозне завдання, яке стоїть перед нами, і я хотів би взяти активну участь у його виконанні. Дуже розраховую на співробітництво, а зі свого боку пропоную активність і дії — наприклад, зустрічі з главами держав Центральної та Східної Європи. Вже зараз від них надходять сигнали про готовність вести переговори.
Уперше ідею створення такого союзу озвучив польський державний діяч Юзеф Пілсудський після Першої світової війни. Тоді об'єднання розглядалось як своєрідне відтворення Речі Посполитої і мало включати Польщу, Україну, Білорусь, Литву, Латвію, Естонію, а також — Угорщину, Румунію, Югославію та Чехословаччину. Пілсудський вважав, що це дозволить країнам Центральної Європи запобігти домінуванню в Європі Німеччини й Росії, між якими ці країни затиснуті. Однак тоді ідея створення "Міжмор'я" не була реалізована.
— Ідеться про посилення ролі центральних і східноєвропейських країн у загальній системі міжнародних відносин, — каже колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко, 59 років. — У цьому контексті ідея має сенс. І без України це буде незавершений процес. Бо якщо порівняти Україну з Францією, то це приблизно однакові стовпи Європи — один із Заходу, другий — зі Сходу. Якщо ж узяти кооперацію Україна – Польща плюс балто-чорноморські країни, то це буде серйозна додаткова "велика нога" Європи на Сході.
Із другого боку, про створення чогось нового не йдеться. Якщо проект "Міжмор'я" буде реалізовано, то тільки як частину вже існуючих об'єднань. Усі його країни будуть міцно інтегровані в загальноєвропейську систему безпеки. А сам союз стане об'єднанням країн, що мають певні історичні й культурні традиції і намагаються сильніше взаємодіяти.
Якщо подивитися на карту й умовно провести лінію від Норвегії і Швеції до Чорного моря, то побачимо дійсно потужну вісь. І Україна в ній, якщо посилить свій економічний і політичний потенціал, може стати центром тяжіння та претендувати на регіональне лідерство.
Коментарі