вівторок, 09 жовтня 2012 00:30

"Насильно позбавити громадянства не можна"

Автор: фото з сайта www.glavcom.ua
  Віктор Чумак: ”Людина може мати паспорт іншої держави, але у відносинах з Україною її визнаватимуть лише українським громадянином”
Віктор Чумак: ”Людина може мати паспорт іншої держави, але у відносинах з Україною її визнаватимуть лише українським громадянином”

Штрафи за приховування факту набуття іноземного громадянства встановила Верховна Рада. За відмову повідомити про другий паспорт  стягуватимуть 170-550 грн з особи. Чиновникам друга батьківщина обійдеться від 850 до 1700 грн.

— Штрафи мало що змінять, — переконаний директор Українського інституту публічної політики 53-річний Віктор Чумак. — Але саме встановлення відповідальності — це вже добре. Подвійне громадянство — це проблема встановлення сплати податків, державної служби, обов'язку служби в армії, голосування на виборах та чимало інших. Адже додаткове громадянство накладає і зобов'язання перед іншою державою.

Але наша держава не визнає подвійного громадянства.

— Так. Україна визнає лише громадянство однієї країни. Якщо людина має друге, її визнають лише громадянином України. Інше ніби й не рахується. Логічно вона мусила б обрати для себе, підданим якої країни хоче залишатися. Проте в багатьох випадках людина не лише не збирається визначатися, але й не хоче повідомляти про це.

У МВС кажуть, що подвійне громадянство не заборонено — це правда?

— Прямо законом не заборонено. І це створює юридичну колізію. У Конституції записано, що в Україні існує єдине громадянство. Отже, людина може мати паспорт іншої держави, але у відносинах з Україною її визнаватимуть лише українським громадянином. Щоб убезпечитись від цих неузгодженостей і відстежити таких людей, держава вимагає повідомляти про наявність другого паспорту. Тепер цими змінами встановили і відповідальність.

Це стосується людей, які набули другого громадянства перед ухваленням змін щодо штрафів?

— Повідомляти мусять у кожному разі. Питання, чи розповсюджуються на таких покарання, визначені цими змінами. Найімовірніше, ні. Закон не має зворотної сили.

Друге громадянство — це підстава для позбавлення українського паспорта?

— В Україні заборонено позбавлення громадянства. Людина може лише вийти з нього. Така процедура прописана в законі. Але насильно нікого позбавити громадянства не можна. Другий паспорт може служити тільки підставою для добровільного виходу з українського громадянства.

Чи є механізми, щоб довести наявність другого громадянства?

— Насамперед — із преси. Багато країн друкують у спеціальних виданнях переліки осіб, що набули її громадянство. Можна скласти запит до країни ймовірного підданства з проханням про це повідомити. Якщо буде офіційне підтвердження іншої держави, це вже підстава стягнути штраф із громадянина України, який своєчасно не повідомив про наявність іншого паспорта.

Румунія, Угорщина, Ізраїль і деякі інші країни таких довідок не дають.

— Залишається лише звертатися до свідомості людини. У таких випадках держава навряд чи щось зможе довести. А якщо офіційно довести не можна, ніякого покарання й не буде.

Зараз ви читаєте новину «"Насильно позбавити громадянства не можна"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути