Українське державне підприємство завод "Антонов" готове розробляти і випускати безпілотники для потреб вітчизняної армії.
— Думаю, перший безпілотник може з'явитися за два роки, — коментує новину президент, генеральний конструктор "Антонова" Дмитро Ківа.
Чи буде "Антонов" виробляти безпілотники і співпрацювати з країнами НАТО, залежить від того, хто керуватиме підприємством. Деякі чиновники часів Януковича лобіюють на цю посаду, як кажуть депутати й експерти, ставленика Кремля. Однак нинішньому керівництву та колективу поки що вдалося відстояти інтереси заводу. Окружний адміністративний суд Києва скасував наказ Мінпромполітики про призначення в. о. президента генерального конструктора Сергія Меренкова.
– 2006 року Сергія Меренкова усунули з посади на підприємстві за розголошення інформації, що була державною таємницею. Призначати цю людину генеральним конструктором було б неправильно, — зазначають у юридичній фірмі "Ілляшев та Партнери", що представляє інтереси "Антонова".
В експертних і політичних колах таке рішення суду вітають. Проте запевняють — втрачати пильність не варто.
— Немає сумнівів, що Кремль зі своєю п'ятою колоною в Україні й далі робитиме все, щоб захопити це підприємство. Адже Росія не в змозі робити те, що робить наш завод "Антонов". Для них дуже важливо його контролювати через засланого керівника, — каже народний депутат від "Свободи" Олександр Мирний.
Водночас Україна може надавати свої потужності й розробки провідним країнам Заходу, в першу чергу державам — членам НАТО.
— Літаки потрібні не лише нашій армії, вони будуть цікаві й на світовому ринку. Але для того, щоб вітчизняне авіабудування розвивалося, необхідно за допомогою люстрації вичистити всіх агентів Кремля з нашої держави, — вважає Мирний.
Такої думки дотримуються і в парламентській фракції "Батьківщина".
— Ми виступили категорично проти спроби протягнути сценарій Кремля — призначити свого ставленика на місце Ківи, який розвалив би флагман нашої оборонної промисловості, — говорить голова фракції Сергій Соболєв. — В умовах прямої військової агресії Росії втрата контролю над виробництвом унікальних розробок авіабудування була б катастрофою.
Нардеп вважає, що спроби Росії захопити підприємство не закінчаться.
— Складно сказати, чому за весь цей час у Кабінеті Міністрів не продемонстрували чіткої позиції проти сценарію Кремля. Думаю, це викликано тим, що реально відбувалися підкилимні інтриги й була зроблена спроба призначити чергового фінансового "відмивача" на керівну посаду, — припускає Соболєв.
Однак тепер, на думку політика, з'явився непоганий шанс, що "Антонов" працюватиме на оборону країни.
— Якщо ініціативу з виробництва українських сучасних безпілотників на підприємстві "Антонов" реалізують, це стане нашою спільною великою перемогою. Це потрібно було робити давно, — додає він.
Розібратися з п'ятою колоною в уряді депутати обіцяють після виборів. Створення тимчасової слідчої комісії щодо ситуації на заводі в парламенті ініціювали навесні, але депутати це питання досі не розглянули.
— Надій на цю Верховну Раду мало. Проект постанови про створення ТСК був підготовлений, але його не виносять у зал. Враховуючи, що до виборів залишився місяць, створення комісії варто очікувати вже на початку зими, — прогнозує нардеп від УДАРу Сергій Каплін.
Можливо, комісії доведеться розібратися не тільки з Меренковим і Каленковим (Олександр Каленков — заступник міністра промислової політики. — "ГПУ"), але і з главою "Мотор-Січі", нардепом-"регіоналом" В'ячеславом Богуслаєвим. Останній каже, що не припинятиме постачання двигунів до Росії та активно лобіює відновлення співпраці між "Антоновим" і Росією у військово-транспортній сфері.
Коментарі