Думки у The Guardian дослідниці політичного насильства та репресивних режимів, доцентки кафедри політичних наук Університету Торонто Ольги Чиж
У грудні Володимир Путін нарешті поклав край будь-якій невизначеності, оголосивши свою кандидатуру на п'ятий термін на посаді президента Росії. Із сумішшю покори й цинізму світ спостерігатиме, як країна готується до чергових президентських "виборів" - термін, який я вживаю лише в лапках.
Напередодні "виборів" Росія зазнає косметичної трансформації. Вулиці приберуть, будівлі пофарбують, а пенсіонерам дадуть виборчі заохочення – безкоштовні пакети їжі. У день виборів студентів та держслужбовців зженуть на виборчі дільниці для виконання їхньої найважливішої роботи - голосування в організованому одностайному прояві відданості Путіну.
Путін удаватиме смиренність після своєї переконливої перемоги, яка, ймовірно, буде розрекламована як така, що відбулася за історичної явки. Попри те, що вони будуть сфальсифіковані, "вибори" надзвичайно важливі, про що Путін дуже добре знає. Подумайте лише, чому він вислав свого найбільшого політичного опонента, Олексія Навального, у віддалену арктичну колонію.
Авторитарні вибори - більше, ніж просто театралізоване дійство. Вони критично важливі для диктаторів, щоб зберегти владу
Авторитарні вибори - це більше, ніж просто театралізоване дійство. Вони - критично важливий інструмент для диктаторів, щоб зберегти владу. Якщо їх провести ефективно, то такі фіктивні вибори зміцнюють авторитет правителя. Але якщо виконати невдало, вони можуть поставити під загрозу весь режим.
Під маскою абсолютної влади ховається істина, відома кожному тирану - жоден правитель не керує сам. Кожен лідер утримує владу лише, доки він підтримує свою переможну коаліцію – ключових осіб, які приймають рішення, які мають владу утримати або усунути незгідних. У демократичних країнах ця коаліція складається з більшості виборців, але для Путіна це його найближче оточення – друзі та довірені особи, які допомогли йому піднятися до влади, і яким він відплатив високими посадами в уряді та промисловості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Ізраїль може стати моделлю для України" - посол Михайло Бродський
Вибори – час розплати для всіх режимів. В автократичних режимах розрахунок є неформальним і відбувається за зачиненими дверима. Напередодні виборів автократ і його найближче оточення переглядають угоду, яку вони уклали. Лідер має показати силу, як доказ своєї здатності гарантувати безпеку та процвітання найближчого кола. Натомість найближче оточення доводить свою постійну лояльність. Виконують правильне "голосування" державні чиновники, задіяні економічні олігархи, які все оплачують, апарат безпеки наглядає поряд, щоб перешкодити будь-якому інакомисленню.
Громадськість – "виборці", які, як очікується, підтримають подальше правління лідера. Її роль може здаватися незначною, але насправді це флюгер стабільності режиму. Вони відображають, чи ефективна в режиму суміш репресій і пропаганди, чи вона потребує переналагодження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Україні пропонують ізраїльський аналог гарантій безпеки"- Павло Клімкін
Цей чітко організований процес не залишає місця для несподіванок, роблячи вибори періодом уразливості для лідера та його прихильників. Після сильно сфальсифікованих парламентських виборів у Росії 2011 року протестувальники вийшли на вулиці Москви та Санкт-Петербурга, що призвело до піднесення Навального та його грізного політичного апарату. Хоча ці протести зрештою придушили, не завжди так стається. У січні 2005 року, за п'ять років до того, як він став президентом України, соратник Путіна Віктор Янукович був змушений піти у відставку з поста прем'єр-міністра після того, як спалахнули громадянські протести, коли він заявив про свою перемогу на сфальсифікованих президентських виборах.
Навчившись цьому досвіду, Путін створив розгалужений апарат репресій, який усуває будь-які шанси на масові протести в Росії. Будучи головним автократом протягом чверті століття, він також знає, як використовувати вибори, щоб погрожувати, розділяти і підминати під себе опозицію, дозволяючи одним кандидатам з'являтися у виборчих бюлетенях, і забороняючи іншим. Тоді, поки представники першої категорії вирішують, чи брати участь у цьому цирку та ділити здобич, заборонені опоненти сперечаються, бойкотувати вибори чи об'єднатися за єдиного, "дозволеного" кандидата від опозиції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще кілька років війни: про що говорять у Пентагоні
З огляду на те, що російська економіка, здавалося б, відновлюється після початкових потрясінь західних санкцій, аргументи Путіна досить вагомі. Ідеологічно консервативна та така, що ностальгує за СРСР еліта, не втратила сну через війну в Україні. Проте Путін не в повній безпеці. Таємнича смерть Євгена Пригожина ілюструє те, на що Путін піде, щоб уникнути бунту та підтримувати порядок до свого переобрання.
Бурління через, наприклад, значні втрати на полі бою в Україні, сплеск інфляції чи навіть корупційний скандал, можуть послабити позиції Путіна серед його еліт, коли вони йому найбільше потрібні
Неочікувані події, які можуть виявити слабкість Путіна перед його найближчим оточенням, викликають у нього серйозні хвилювання. Такі бурління через, наприклад, значні втрати на полі бою в Україні, сплеск інфляції чи навіть корупційний скандал, можуть послабити позиції Путіна серед його еліт, коли вони йому найбільше потрібні.
Це відкриває стратегічну нагоду для тих, хто прагне послабити владу диктатора. Україна має інстинкт наносити удари по символічних цілях у ключові моменти – від затоплення флагмана флоту "Москва" до атак на Керченський міст. Можливо, вона готує Путіну передвиборчий сюрприз. Якщо західні партнери України колись серйозно підуть на експропріацію заморожених активів Росії, то зараз саме час.
Щоб було зрозуміло, немає сценарію, за яким Путін програє ці вибори. Проте наступні кілька місяців визначатимуть, що він робитиме після завершення виборчого фарсу. Якщо для нього все піде добре, він вийде таким же сильним, як і раніше, готовим до нового раунду внутрішніх репресій, мобілізації та ескалації в Україні. Якщо справи підуть не так гладко, він може виявитися надто зайнятим відновленням стабільної лояльності найближчого оточення, щоб переслідувати більш мерзенні цілі.
Переклад Gazeta.ua
Коментарі