
Нові антибіотики, до яких бактерії не можуть звикнути, генно-інженерний інсулін, а в майбутньому - і нові методи лікування деяких видів раку, дали відкриття, автори яких були названі в середу лауреатами Нобелівської премії з хімії.
Венкатраман Рамакрішнан, уродженець Індії, що працює в Британії, Томас Стайц з Єльського університету та Ада Йонат з ізраїльського Інституту імені Вейцмана були удостоєні вищої наукової нагороди за дослідження структури і функцій рибосоми - складного комплексу молекул, який забезпечує трансляцію генетичної інформації з молекул ДНК.
"Рибосома - це така машина, яка робить білки в клітині", пояснила РІА Новости член-кореспондент РАН, професор Ольга Донцова, завідуюча лабораторією хімії нуклеопротеїдів хімфаку МГУ. Вона додала, що рибосома "переводить інформацію з РНК на мову білка, таким чином на підставі інформації РНК синтезується білок".
Донцова зазначила, що рибосоми володіють складною структурою, яку було дуже важко "розшифрувати".
"Перший, хто це зробив, був Cтайц, який" зробив "структуру великої субчастини рибосоми. Другий, відповідно, Рамкрішнан, який прочитав структуру малої субчастини рибосоми. Ада Йонат зробила синтез рибосом", сказала співрозмовниця агентства.
Говорячи про застосування цього відкриття на практиці, вона зазначила, що дуже багато білків отримують за допомогою генно-інженерних конструкцій. Знаючи, як працює рибосома, можна зробити так, щоб цього білка виходило більше, сказала Донцова.
Зокрема, знання структури рибосоми допомагає у виробництві генно-інженерного інсуліну.
"Багато які ракові захворювання пов"язані з певними поломками у регуляції біосинтезу білка. І для того, щоб це розуміти, потрібно знати, як це все працює", сказала Донцова.
Вона зазначила, що знання структури рибосом допомагає у створенні нових антибіотиків.
"Більшість відомих антибіотиків, наприклад, еритроміцин - це те, що вбиває рибосоми в бактеріях. Знаючи структуру рибосоми, ви можете справитися з великою проблемою - виникненням стійкості до антибіотиків", сказала співрозмовниця агентства.
"Знаючи структуру рибосоми, ви можете за рахунок різних комп"ютерних методів передбачити якісь абсолютно нові хімічні структури антибіотиків, які можуть допомогти з цими хворобами боротися", додала Донцова.
За матеріалом: РИА Новости
Коментарі