середа, 19 березня 2025 12:04

Весняне рівнодення 2025: коли тривалість дня і ночі будуть однаковими

Весняне рівнодення 2025: коли тривалість дня і ночі будуть однаковими
Весняне рівнодення 2025: коли день дорівнює ночі Фото: pinterest

Весняне рівнодення - це день, коли тривалість дня і ночі стають майже однаковими. Ця астрономічна подія символізує початок весни і оновлення природи.

2025 році весняне рівнодення припадає на 20 березня об 11:01 год. Саме в цей момент Сонце перетинає небесний екватор, рухаючись у північну півкулю. Це ідеальний час для нових починань та планів на майбутнє.

Що таке весняне рівнодення

Термін "рівнодення" походить від латинського слова "equinoxium", що означає "рівність дня і ночі". Це час року, коли тривалість дня і ночі майже однакова в обох півкулях - Північній і Південній, пише National Geographic.

Чим далі від екватора, тим довшою стає світлова частина доби. Науковці пояснюють, що майже однакова тривалість дня і ночі в рівнодення пов'язана з тим, що початок дня фіксується за появою краю сонячного диска над горизонтом, а не його центру.

Рівнодення традиційно вважається важливим моментом змін сезонів і символом відродження та оновлення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що зробити у день весняного рівнодення, щоб мати гроші і збулись бажання

Рівнодення бувають двічі на рік - весняне в березні та осіннє у вересні. В ці дні Сонце опиняється просто в зеніті над екватором, де його промені падають перпендикулярно до поверхні Землі.

В Північній і Південній півкулях промені падають під однаково меншими кутами. Через це на всій планеті, крім полюсів, день і ніч тривають по 12 годин. Лише під час весняного та осіннього рівнодення Сонце сходить точно на сході й заходить точно на заході. В ці дні, якщо стати на екваторі, можна побачити, як Сонце проходить просто над головою.

Весняне рівнодення в українській традиції

Наші предки святкували Новий рік навесні, орієнтуючись на березневе рівнодення. Все в їхньому житті було пов'язано з рухом Сонця. З приходом християнства календар зазнав змін. Спершу Новий рік святкували у вересні, а згодом - 1 січня. Попри це, деякі стародавні обряди збереглися. Наприклад, у відомій пісні "Щедрик" згадується "ластівочка".

Торік весняне рівнодення було 20 березня, але на кілька годин раніше - близько 5-ї ранку. 2007 року воно припало на 21 березня, як і 2003-го. Дата й час весняного рівнодення змінюються. Григоріанський календар передбачає, що рік триває 365 днів, але насправді повний оберт Землі навколо Сонця займає 365 днів, 5 годин і 48 хвилин.

Щоб компенсувати цю різницю, кожні чотири роки додають один додатковий день - високосний. Це й викликає зсув дат і часу рівнодення. Наступне весняне рівнодення, яке припаде на 21 березня, очікується лише 2102 року. А рівнодення, що відбудеться 19 березня, прогнозується на 2044 рік згідно з календарем.

Зараз ви читаєте новину «Весняне рівнодення 2025: коли тривалість дня і ночі будуть однаковими». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути