вівторок, 21 травня 2024 22:56

Можемо і допоможемо. Що привезла до Києва Анналена Бербок

Можемо і допоможемо. Що привезла до Києва Анналена Бербок
eastnews.ua

Неоголошений візит міністерки закордонних справ Німеччини відкрив новий сезон активних політичних консультацій щодо України. Основні треки перемовин досліджувала Gazeta.ua.

Плюс один мільярд

Анналена Бербок несподівано прибула до Києва із серйозними пропозиціями.

Основні тези Бербок про візит до Києва 21 травня:

• підтримати Україну,

• повідомити, що ініціатива про зібрання 1 мільярда євро на засоби ППО для України мала успіх, заявлена сума майже зібрана.

"Щоб захистити Україну від зливи російських ракет і безпілотників, їй потрібно терміново посилити ППО. Ось чому разом з міністром оборони Німеччини Борисом Пісторіусом я виступила з глобальною ініціативою посилення ППО", - акцентувала Бербок в українській столиці.

Світлоносна Анналена

На Київському залізничному вокзалі гостю зустрічали посол Німеччини в Україні Мартін Йєгер та представник протоколу Йорг Бланк. Вони напевне розповіли Анналені Бербок, що Україна потерпає не лише від ворожих ракет, а й від спричиненої російськими ракетними обстрілами нестачі електроенергії. Наприклад, на час прибуття міністерки у Києві тривали аварійні вимкнення.

Гостя оцінила ситуацію: "Навіть у теплі весняні дні подачу електроенергії в Україні доводилося скорочувати, бо центральні вугільні електростанції піддалися цілеспрямованим атакам".

Тому й не дивно, що Бербок зустрілася з міністром енергетики України Германом Галущенком на зруйнованій ТЕС.

Що сказав міністр:

1. по Трипільській ТЕС у квітні 2024 року ворог випустив 11 ракет, збито було лише 6 із них через нестачу зенітних ракет,

2. унаслідок цього втрачено більше 8 гігават у системі, балансувати її тепер дуже складно.

Євровідсіч електротерору

Відтак міністерка закордонних справ Німеччини заявила, шо Путін цілеспрямовано тероризує енергетичну інфраструктуру та цивільне населення України.

"Те, шо цей терор проти інфраструктури триває після зими, показує, що президент РФ хоче зруйнувати країну, зруйнувати тут життя людей", - наголосила гостя.

І запропонувала міжнародним партнерам ще більше посилити ППО України, щоб були захищені не лише міста, а й об'єкти інфраструктури. Зі свого боку, Німеччина готова модерувати Конференцію відновлення України в Берліні у червні та, "разом з нашими партнерами по всьому світу та міцним альянсом бізнесу, громадянського суспільства та місцевої влади ми інвестуємо в довгостроковий страховий поліс для майбутнього України", розповіла Бербок.

За ї словами, треба діяти активніше, бо минулої зими вона під час візиту до Харкова бачила, як люди замерзали до смерті через відсутність опалення. "Можна тільки уявити, що буде, якщо не вдасться запустити ТЕС до зими, що це означатиме для споживачів електроенергії та тепла", - жахнулася вона.

Примара Taurus

Утім, найкраще, що могло б покласти край стражданням цивільного українського населення - перемога України та припинення війни. Тому для обстеження Трипільської ТЕС не потрібно особисто Анналені Бербок відвідувати Україну. Для цього доречно було приїхати міністрам енергетики та фінансів Німеччини. Отже, у Києві Бербок обговорювала більш важливі та, з огляду на неоголошений візит, нагальні питання, вірогідно, пов'язані з бойовими діями. Зокрема, постачання ракет Taurus, чого від Німеччини в Києві давно чекають.

На думку консультанта Національного інституту стратегічних досліджень Івана Уса, як США, так і Великобританія висувають умови використання такого озброєння, якщо передають його Україні.

"Для влади Німеччини це питання найбільш дискусійне, - зазначив він в ефірі Апостроф ТВ. - Швидше за все, Бербок обговорить умови поставок".

Європейські дискусії

Нагадаємо, дальність дії цих ракет близько 500 кілометрів. Канцлер ФРН Олаф Шольц виступав проти поставок такого озброєння Україні, оскільки РФ може розцінити цей крок як вступ Німеччини у війну. Анналена Бербок якраз виступає за поставку цих ракет Україні. Нещодавно міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон запропонував Німеччині схему, за якою постачалися до України танки Leopard - шляхом так званого кругового обміну. Що це означає: Берлін передає зброю Лондону, а той - свої ракети, аналогічні за параметрами - Києву. Таким чином, формально Німеччина нічого Україні не постачає.

Умови надання такої зброї можуть бути більш ніж прийнятними для Києва. Днями міністр оборони Великобританії Грант Шаппс в інтерв'ю Sky news заявив, що треба Німеччині надати цю зброю Україні та дозволити боронитися так, як вона вважає за потрібне (у тому числі, для ударів по Криму). А ще за два дні до того, 17 травня, Анналена Бербок відстоювала необхідність посилити ППО України (на прикладі Харкова) під час зустрічі міністрів закордонних справ країн G-7.

Але 21 травня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, у свою чергу, сказав наступне: ФРН та інші країни не обговорюють можливість збивати російські ракети та дрони над територією України, "це було б прямою участю у конфлікті".

Не варте подяки

Отже, дискусія щодо захисту України від ворожих атак у ЄС у розпалі, візит Анналени Бербок, вочевидь, узгодить позицію Німеччини з реальними потребами нашої країни.

Про це свідчить і пост президента Володимира Зеленського у соцмережі про зустріч з міністеркою закордонних справ ФРН: "Розповів про ситуацію на передовій і першочергові оборонні потреби України. Обговорили спільну ініціативу міністрів закордонних справ та оборони Німеччини з пошуку додаткових систем Patriot та інших систем ППО для нашої держави".

Під час перемовин він подякував німецькому народу за підтримку, а висока гостя зазначила: "те, що ми робимо для України, так і для європейського мирного порядку, отже, не варто дякувати".

Однак орден Ярослава Мудрого ІІІ ступеня Анналена Бербок від Володимира Зеленського отримала. А президент України двома годинами до цього в інтерв'ю Reuters поскаржився на повільність партнерів: "І кожне рішення, до якого ми потім всі разом приходимо, - воно запізнюється приблизно на рік….Нам треба бути швидшими за росіян".

Гаряча пора

Бербок могла переконатися у цьому під час візиту до Києва 21 травня: до України приїздить всьоме, і зараз вимушена була скасувати поїздку до Харкова з міркувань безпеки. Ще у 2022 році вона могла бачити руйнування там, - нагадав на спільному брифінгу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"Ми розуміємо, треба більше практичної допомоги", - зазначила пані Бербок на тому ж брифінгу.

Вибір у Європи невеликий. Як зазначив Дмитро Кулеба, "немає жодного юридичного, безпекового або морального аргументу, який стоїть перепоною на шляху до того, щоб наші партнери збивали російські ракети зі своєї території… Ті, хто говорить про те, що такі дії були б ескалацією, маніпулюють…. Ми багато чули про ескалації, але за два роки єдиною стороною, яка займалася ескалацією, була РФ".

З іншого боку, за його ж словами, є альтернативне рішення - надати Україні необхідні засоби ППО, щоб вона сама збивала ворожі ракети.

А займати позицію, за якої ми і ППО не передамо, і не збиватимемо, це позиція умиротворення агресора, додав він. Україна повинна мати право вражати цілі на території РФ. "Якщо хтось чекає, що ми будемо у слабкій позиції та чекатимемо, доки смерть прийде до нас, то не дочекаєтеся ні нашої смерті, на слабкої позиції. І краще бути на боці України. Чим більше ми будемо мати можливість вразити цілі на території РФ, тим швидше закінчиться ця війна", - пояснив Дмитро Кулеба. Візит Анналени Бербок у гарному ключі та з позитивними сигналами для нас, - зазначив кандидат політичних наук Станіслав Желіховський: "Бачимо, що поки що Олаф Шольц невблаганний. Утім, хтозна. Після рішення Конгресу надати Atacams і Берлін підтягнеться".

Зараз ви читаєте новину «Можемо і допоможемо. Що привезла до Києва Анналена Бербок». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути